Sensacja wisiała w powietrzu. Niemcy uratowali się w ostatnich minutach

Reprezentacja Węgier napędziła wiele strachu Niemcom w Monachium w ostatnim meczu grupy F mistrzostw Europy. Madziarzy przez większość spotkania prowadzili z faworytem, ale ostatecznie gospodarze zremisowali 2:2 i awansowali do 1/8 finału Euro 2020.

Oba zespoły przystępowały do środowego meczu zbudowane poprzednimi świetnymi występami. Węgrzy niespodziewanie zremisowali z mistrzami świata Francuzami 1:1, a Niemcy rozbili Portugalczyków 4:2. Madziarzy wiedzieli, że aby awansować, muszą pokonać piłkarzy Joachima Loewa. Im z kolei wystarczał remis, ale zamierzali grać o pełną pulę.

W Monachium zapowiadały się spore emocje.

Kapitalny gol szczupakiem

Mecz toczył się w trudnych warunkach atmosferycznych. Od jego początku padał rzęsisty deszcz, a w 35. minucie mieliśmy już istne oberwanie chmury. Burza z piorunami na pewno nie sprzyjała płynnej grze.

Węgrzy szybko pokazali, że im takie warunki są na rękę. W 11. minucie przeprowadzili błyskawiczną kontrę. Roland Sallai doskonale dośrodkował do Adama Szalaia, a ten rzucił się do piłki szczupakiem i głową pokonał Manuela Neuera. Konsternacja w Monachium.

Kibice gospodarzy z pewnością spodziewali się przekonującego zwycięstwa swojego zespołu, a tymczasem, przy takim wyniku, ich pupile odpadali z turnieju. Niemieccy piłkarze mieli optyczną przewagę, starali się atakować, ale robili to bardzo nieudolnie. Węgrzy nadspodziewanie dobrze radzili sobie z kolejnymi próbami rywali. Najlepszą okazję do wyrównania miał Mats Hummels, który trafił w poprzeczkę po strzale głową. Poza tą okazją miejscowi woleliby zapomnieć o pierwszej połowie.

Wymiana ciosów

Po zmianie stron przestało w końcu padać. Na boisku było za to po staremu. Nadal Niemcy męczyli się w ataku pozycyjnym, a Węgrzy bardzo spokojnie utrzymywali korzystny wynik, od czasu do czasu groźnie kontratakując.

Niemcy grali niemrawo, ale w końcu udało im się wyrównać. Za gola powinni jednak podziękować bramkarzowi Madziarów Peterowi Gulacsiemu. Golkiper popełnił koszmarny błąd przy wyjściu z bramki, zakończony trafieniem Kaia Havertza.

Wydawało się, że gospodarze mają wszystko pod kontrolą. I chyba sami w to za bardzo uwierzyli. Uspokojenie Niemców momentalnie wykorzystali podopieczni trenera Marco Rossiego. Węgrzy po wznowieniu gry wymienili kilka podań, a na koniec piłkę do bramki skierował 22-letni Andras Schaefer.

To nie był koniec emocji w Monachium. Gospodarze z uporem dążyli do wyrównania. Dopięli swego w 84. minucie, a gola na wagę awansu z grupy strzelił zmiennik Leon Goretzka. Węgrzy załamani, Niemcy odetchnęli z ulgą.