Seria Lewandowskiego przerwana. Bayern się uratował

Bayern Monachium w sobotę pokonał na własnym boisku FSV Mainz 2:1 w 15. kolejce Bundesligi. Robert Lewandowski nie strzelił gola temu przeciwnikowi po raz pierwszy od 2019 roku.

Walczący o 10. tytuł mistrzowski z rzędu monachijczycy umocnili się na czele tabeli niemieckiej ekstraklasy. Ich najgroźniejsi rywale w wyścigu po tytuł z Borussii Dortmund w równolegle rozgrywanym meczu zremisowali na wyjeździe z VfL Bochum 1:1. Obie ekipy w ligowej klasyfikacji dzieli sześć punktów. Przed tygodniem Bayern w bezpośrednim starciu pokonał BVB 3:2.

Zadyszka Lewandowskiego

Spory apetyt na gola w sobotę miał Lewandowski, który w środku tygodnia nie zdołał trafić do siatki FC Barcelony w Lidze Mistrzów. Polak notuje w tym roku kalendarzowym najbardziej bramkostrzelny okres w swojej karierze. We wszystkich rozgrywkach strzelił już 66 goli, a 40 z nich w samej Bundeslidze. Brakuje mu już tylko dwóch do ligowego rekordu Gerda Muellera sprzed 49 lat.

W konfrontacjach z Mainz trafiał regularnie w pięciu poprzednich potyczkach. Przed sobotnim spotkaniem jego bilans z tym rywalem wynosił 19 bramek w 21 występach.

Prowadzenie Mainz

Goście doskonale zdawali sobie jednak sprawę, gdzie spodziewać się największego zagrożenia. Uważnie pilnowali kapitana reprezentacji Polski od pierwszego gwizdka, nie zostawiając mu wiele wolnego miejsca. W efekcie Lewandowski do przerwy nie oddał nawet strzału w światło bramki przyjezdnych.

Lepiej w tym elemencie poradzili sobie w pierwszej połowie zawodnicy Mainz, którzy niespodziewanie prowadzili 1:0. Wynik w 22. minucie gry otworzył Karim Onisiwo, wykorzystując zamieszanie w polu karnym Bayernu.

Minimalne zwycięstwo

Monachijczycy odrobili straty kilka minut po zmianie stron za sprawą trafienia Kingsleya Comana. Szalę zwycięstwa na stronę gospodarzy kwadrans przed końcem przechylił Jamal Musiala.

Bayern nie zachwycił, lecz wykorzystał potknięcie Borussii Dortmund i powiększył nad nią przewagę w tabeli o dwa punkty.

Ostatnie wyzwania Bayernu w 2021 roku

Kolejne spotkanie w Bundeslidze Bawarczycy rozegrają już w nadchodzący wtorek. 14 grudnia zmierzą się na wyjeździe z VfB Stuttgart.

Z kolei w piątek (17 grudnia) podejmą w Monachium VfL Wolfsburg w swoim ostatnim meczu w tym roku kalendarzowym.