Sport

Sobiesław Zasada wraca do rajdów. "Jak ruszył! Nie, tego się nie zapomina"

Sobiesław Zasada wraca do rajdów.

Ma 91 lat i po długiej przerwie wraca do poważnego ścigania. Sobiesław Zasada wystartuje w Rajdzie Safari, ale przygotowuje się na Litwie, gdzie pojedzie w odcinkach testowych Rajdu Żmudzi. Tam przygląda się mu dziennikarz TVN Turbo Łukasz Byśkiniewicz, który również startuje. Jest zachwycony formą mistrza.

Zasada to trzykrotny mistrz Europy. W Rajdzie Safari (23-27 czerwca), szóstej rundzie mistrzostw świata, pojedzie Fordem Fiestą przygotowaną w polskim oddziale teamu M-Sport.

Dla polskiej rajdowej legendy będzie to dziewiąty w karierze start w tej imprezie. W tym roku 68. Rajd Safari powraca do rangi WRC, najwyższej rajdowej klasy. Od 2003 do 2019 był zaliczany do mistrzostw Afryki lub do mistrzostw Kenii.

"Jak to możliwe?"

Ale najpierw sprawdzian podczas Rajdu Żmudzi na Litwie, opóźnionego przez pandemię początku sezonu rajdowych mistrzostw Polski, w których bierze udział również reporter TVN Turbo i kierowca TVN Turbo Rally Team.

- Nagle powraca, po 24 latach, bo ostatni raz jechał w 1997 roku. Pan Sobiesław ma 91 lat, w tym wieku siada i jedzie. Jak to jest możliwe? Ale gdy zobaczyłem, jak chwycił kierownicę, jak złapał za drążek zmiany biegów, jak ruszył! Nie, tego się nie zapomina. Widać było wielką radość w jego oczach – zachwycał się Byśkiniewicz, obserwując sprawność mistrza.

Reporter startuje na Litwie razem ze Zbigniewem Cieślarem.

W Rajdzie Safari pojadą dwie polskie załogi. Pilotem Zasady będzie w tym roku Tomasz Borysławski. Drugą polską załogę stworzy wnuk Zasady, Daniel Chwist, pilotowany przez Kamila Hellera.