Sport

Spektakularne liczby Wings for Life 2021. To był największy bieg w historii

Spektakularne liczby Wings for Life 2021. To był największy bieg w historii

184 236 osób ze 195 krajów pobiegło w niedzielę dla tych, którzy nie mogą. Nigdy wcześniej tylu ludzi nie wystartowało jednocześnie w ramach tej samej imprezy biegowej. Ósma edycja Wings for Life World Run zakończyła się pełnym sukcesem i z mocnymi polskimi akcentami.

W biegu wystartowało 10 486 Polaków, co dało nam trzecie miejsce na świecie pod względem liczby uczestników.

Globalne zwycięstwo w kategorii kobiet wywalczyła Nina Zarina z Rosji (61,1 km). Wśród mężczyzn triumfował uczestnik na wózku Aron Anderson ze Szwecji (66,8 km). Najlepszym biegaczem na świecie okazał się Polak Dariusz Nożyński (66,2 km).

- Cieszę się z globalnego zwycięstwa wśród biegaczy i bardzo mocno gratuluję Aronowi Andersonowi, który zwyciężył na wózku. Dziś biegłem nie sam, a w drużynie. Na trasie wspierali mnie moi przyjaciele, a to znaczy dla mnie więcej, niż jakikolwiek ranking. Otaczajcie się dobrymi ludźmi, a sukces sam przyjdzie - powiedział po biegu Nożyński.

Ten bieg ukończyli wszyscy

Biegacze z całego świata ruszyli dokładnie w tym samym czasie, choć nie w tym samym miejscu. Jednoczesny start umożliwiła im aplikacja mobilna Wings for Life World Run. Na starcie stanęli także uczestnicy na wózkach oraz w egzoszkieletach. Wszyscy ukończyli bieg, ponieważ w Wings for Life World Run to meta goni biegaczy. A dokładniej wirtualny samochód pościgowy wyruszający w ślad za nimi 30 minut po rozpoczęciu wyścigu.

- To bardzo ważny bieg, który integruje społeczeństwo. Pokazuje osobom sprawnym, jakie problemy mogą dotyczyć każdego. To, że dziś jesteśmy sprawni, nie oznacza, że będziemy sprawni jutro. Ja się akurat taki urodziłem, ale wiele osób traci zdrowie i musi jeździć na wózku z powodu wypadku komunikacyjnego czy przez zwykłe, ludzkie nieszczęście. To nas integruje i sprawia, że wózek staje się normalnością w przestrzeni publicznej - powiedział po starcie paraolimpijczyk Arkadiusz Skrzypiński.

Wings for Life 2021 w liczbach:

- Do ósmej edycji Wings for Life World Run zarejestrowało się 184 236 osób, reprezentujących 195 narodowości.

- Polska z 10 486 uczestnikami została trzecią najliczniejszą nacją świata uczestniczącą w majowym wydarzeniu.

- Globalnymi zwycięzcami biegu zostali: Nina Zarina z Rosji (61,1 km) i uczestnik na wózku, Aron Anderson ze Szwecji (66,8 km). Najlepszym biegaczem został Polak, Dariusz Nożyński (66,2 km).

- Uczestnicy z całego świata wystartowali jednocześnie dzięki aplikacji mobilnej Wings for Life World Run.

- Dzięki opłatom startowym i datkom uczestników Wings for Life World Run, fundacja Wings for Life zgromadziła 4,1 mln euro na badania mające pomóc w powrocie do sprawności osobom cierpiącym z powodu uszkodzonego rdzenia kręgowego.