Trwa konkurs w Rasnovie. Polacy znów myślą o miejscu na podium

Piątkowy konkurs indywidualny w Rasnovie to dla skoczków ostatnia próba przed rozpoczynającymi się w przyszłym tygodniu w Oberstdorfie mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym. Jak wypadną Polacy? Relacja w eurosport.pl.

POCZĄTEK KONKURSU INDYWIDUALNEGO O 14.15

Właśnie pojawiły się nowe informacje - pokaż

Skakanie zaczął Sabirzhan Muminov - 81,5 m Kazacha.

22 zawody w sezonie, a pierwszych 14 skoczków nie ma choćby punktu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Już za kwadrans pierwsza seria konkursu w Rumunii. Szykują się wspaniałe emocje!

A jakie miejsca zajmowali pozostali Polacy w serii próbnej? 8. Żyła, 9. Stoch, 17. Wolny, 25. Stękała, 27. Murańka, 31. Wąsek.

Bardzo dobra więc wiadomość tuż przed dzisiejszym konkursem - Dawid Kubacki zwycięzcą serii próbnej! Drugie miejsce zajął Kobayashi, trzecie Granerud.

A jak lider Pucharu Świata? Halvor Egner Granerud uzyskał powtarzającą się często odległość 91 m i zajął trzecie miejsce.

79 m - to odległość Markusa Eisenbichlera. 42. miejsce. Nie wyszedł skok Niemcowi.

Ostatni z Polaków w serii próbnej Kamil Stoch wylądował na 90 metrze i jest ósmy, ex aequo z Tande, tuż za Żyłą.

Została czołówka. Robert Johansson piąty po skoku na 90 metr.

95 m Dawida Kubackiego! Jest prowadzenie Polaka w serii próbnej. Brawo!

Ładny skok Piotra Żyły - 92,5 m i 5. miejsce.

Na prowadzenie wychodzi Ryoyu Kobayashi. 94 m, tyle samo co Schmid, ale Japończyk lepszy o 4,4 pkt.

Na trzecie miejsce wskakuje Daniel Andre Tande. Norweg uzyskał 91 m. Jest za Schmidem i Wohlgennantem.

Nie popisał się Andrzej Stękała - 86 metrów i tylko 16. lokata. Miejmy nadzieję, że lepiej mu pójdzie w konkursie.

Tuż za Szwajcarem Pius Paschke, który skoczył od niego metr bliżej.

Wolny spada, bo z dobrej strony pokazał się Gregor Deschwanden. Odległość Szwajcara to 91 m.

Czas na Jakuba Wolnego - 89 m i 6. miejsce.

Drugi z Biało-Czerwonych Klemens Murańka po swojej próbie zajmuje 11. miejsce - skoczył 88,5 m.

Kolejna zmiana lidera. Pałeczkę przejmuje Niemiec Constantin Schmid - 94 m.

Swój skok oddał pierwszy z Polaków Paweł Wąskek - 89,5 m i 9. miejsce.

Zmiana na prowadzeniu. Wprawdzie wciąż Austriak, ale tym razem jest to Ulrich Wohlgenannt, który poszybował 96,5 m - to najdłuższa odległość w tej serii próbnej. Drugi jest aktualnie Bułgar Vladimir Zografski - 95 m.

Po skokach 10 zawodników najlepszy na razie ten z numerem 3 - Elias Medwed. Austriak uzyskał 91,5 m.

O 13.15 skoczkowie rozpoczną serię próbną. Miejmy nadzieję, że Biało-Czerwoni nawiążą do wyników z czwartku, a nawet spiszą się jeszcze lepiej.

U pań najlepsza okazała się Japonka Sara Takanashi. Anna Twardosz uplasowała się na 31. pozycji.

Zanim odbędzie się indywidualny konkurs mężczyzn, w Rasnovie miał już dziś miejsce drugi indywidualny konkurs kobiet. Na sobotę zaplanowano jedyne w sezonie PŚ zmagania drużyn mieszanych.

W prologu Polacy spisali się dobrze - Kamil Stoch zajął trzecie, a Piotr Żyła piąte miejsce. Pozostali? Dawid Kubacki był jedenasty, Klemens Murańka siedemnasty, Paweł Wąsek - 23., Andrzej Stękała - 28., a Jakub Wolny - 29. Najlepszy okazał się wicelider Pucharu Świata Niemiec Markus Eisenbichler, zaś drugi był zdecydowany lider cyklu Norweg Halvor Egner Granerud.

Tego samego dnia panowie walczyli w prologu, ponieważ z uwagi na zbyt małą liczbę zawodników nie było potrzeby rozgrywania kwalifikacji.

Tegoroczne zmagania na normalnej skoczni w tej miejscowości zaczęły się już w czwartek. Panie rywalizowały o punkty - Kamila Karpiel zajęła 30. miejsce. Wygrała Słowenka Nika Kriznar, która objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Rasnov od sezonu 2013/14 regularnie jest gospodarzem kobiecego Pucharu Świata. Panowie w Rumunii pojawili się dopiero w poprzednim cyklu. Wówczas zawody wygrał Austriak Stefan Kraft.