Sport

"Tu się nie da załatwić". PKOl nie widzi większych szans na uratowanie startu polskich pływaków

Ważą się losy kilku osób polskiej kadry pływackiej, które mimo wylotu do Tokio nie otrzymały zgody na udział w igrzyskach. - Jest niewielka szansa, by doprowadzić do sytuacji, by zostali dopuszczeni do startu - przyznał szczerze sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński. I tłumaczy, że wina leży najprawdopodobniej po stronie Polskiego Związku Pływackiego.

Sprawa dotyczy sześciu osób: Alicji Tchórz, Aleksandry Polańskiej, Pauliny Pedy, Mateusza Chowańca, Jana Kozakiewicza i Jakuba Kraski. Wszyscy są już w Japonii z resztą kadrowiczów, wcześniej wzięli udział w ślubowaniu olimpijskim w Polsce.

Cała szóstka miała zapewniony start w sztafecie, ale została zgłoszona do rywalizacji indywidualnej, w której jej udział był zależny od zaproszenia od światowej federacji (FINA), a tokowe otrzymał tylko jeden zawodnik z siedmioosobowego grona.

Niewielkie nadzieje

Pierwsza . W piątek prezes PZP Paweł Słomiński zapewniał, że podjęto kolejne próby ratowania sytuacji. Optymistą nie jest Krzesiński, który uważa, że o przekonanie światowych władz będzie trudno.

- Patrząc na to obiektywnie, to myślę, że jest niewielka szansa, by doprowadzić do sytuacji, by ci zawodnicy zostali dopuszczeni do startu. Nie wiem, z jakiego powodu Polski Związek Pływacki podszedł do sprawy w ten sposób. Przykro jest nam bardzo. Szczególnie jeśli chodzi o tych zawodników, bo na pewno bardzo duże rozczarowanie będzie ich udziałem. My, jako Polski Komitet Olimpijski na to wpływu nie mieliśmy. Posługujemy się zgłoszeniami polskich związków sportowych. Reprezentacja jest tworzona na podstawie ich wniosków. Związek prawdopodobnie popełnił tutaj jakiś błąd - zaznaczył Krzesiński.Polskiej Agencji Prasowej nie udało się skontaktować w piątek z prezesem PZP Pawłem Słomińskim. W jednej z wypowiedzi medialnych z ostatnich dni zaznaczył, że liczy na aktywność ze strony PKOl.

- Takie myślenie, że można uruchomić jakieś kontakty, jest takie trochę polskie. Jesteśmy przyzwyczajeni, że można coś tam załatwić. Tu się nie da załatwić. Są przepisy, regulacje, ustalenia. Pływaków na igrzyskach może wystartować 878, bo tyle miejsc pływanie jako sport dostała FINA od MKOl. Według mnie nikt nie zrobi wyjątku dla polskich pływaków z powodu jakiegoś niedopatrzenia, błędu, czegoś w tym rodzaju. Bo to byłaby decyzja, która miałaby najprawdopodobniej dużo większe konsekwencje, bo w przyszłości otworzyłaby furtkę dla innych dyscyplin w różnych sytuacjach - argumentował sekretarz generalny PKOl.Jak dodał, reprezentowana przed niego instytucja pozostaje w kontakcie ze Słomińskim.

- Przede wszystkim osoby będące obecnie w Tokio, członkowie naszej misji. Oni w zasadzie od 24 godzin, odkąd przylecieli do Japonii i dowiedzieli się o tej sytuacji, są non stop w kontakcie z osobami z PZP. Starają się wspólnie rozwiązać tę sytuację na miejscu. Przeprowadzili szereg rozmów - zarówno z przedstawicielami komitetu organizacyjnego, jak i FINA. Ale z tych rozmów nie wynika, abyśmy mogli tutaj coś uzyskać - zastrzegł.

Wymowny rzut monetą

We wspomnianym gronie poszkodowanych pływaków jest m.in. Alicja Tchórz. Zamieściła ona w sieci filmik, w którym stwierdza, że o jej występie na igrzyskach w Tokio zadecyduje rzut monetą. Wybrała orła, ale pokazała, że na obu stronach monety są reszki.