Sport

"UEFA zdecydowała, miejsce finału przeniesione". Jest "mocny kandydat"

Stambuł, Londyn, a może Porto lub Lizbona? W środę UEFA ma zdecydować o ewentualnym przeniesieniu finału Ligi Mistrzów. Według najnowszych informacji BBC portugalskie miasto jest mocnym kandydatem do ugoszczenia dwóch angielskich klubów - Manchesteru City i Chelsea.

Jeszcze kilka dni temu UEFA podkreślała, że chce, by finał odbył się w Stambule, ale sytuacja związana z pandemią COVID-19 w Turcji sprawiła, że Wielka Brytania wpisała ten kraj na "czerwoną listę".

To oznacza, że wszyscy podróżujący z tego kraju na Wyspy muszą poddać się dwutygodniowej kwarantannie na własny koszt w jednym z wyznaczonych hoteli. Brytyjski rząd zaapelował już do kibiców, aby nie jechali do Stambułu na finał.

O przeniesienie meczu do UEFA zwrócił się w ubiegłym tygodniu premier Boris Johnson. W poniedziałek piłkarska centrala prowadziła w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami brytyjskich władz.

Wciąż bez porozumienia

Dziennikarze BBC ujawnili, że "UEFA zdecydowała już, że miejsce finału ​​zostanie przeniesione".

Najpoważniejszym kandydatem wydawał się Londyn i stadion Wembley, na którym odbyły się finały w 2011 roku (Barcelona - Manchester United - 3:1) oraz w 2013 roku (Bayern Monachium - Borussia Dortmund - 2:1), ale w poniedziałek wieczorem brytyjski serwis napisał, że "to wymagałoby poważnej zmiany ze strony rządu, któremu do tej pory nie udało się osiągnąć porozumienia z UEFA".

Poinformowano, że pod uwagę bierze się także finał w Portugalii. Mało tego, to "mocny kandydat". "Znajduje się na zielonej liście, więc kibice będą mogli uczestniczyć w finale" - zaznacza BBC, tłumacząc, że podróżni z Anglii do krajów znajdujących się na tej liście nie muszą poddawać się kwarantannie po powrocie.

"Potencjalnym miejscem", jak piszą dziennikarze, jest Estadio Dragao, na którym swoje mecze rozgrywa w FC Porto. "Możliwy" jest też Estadio da Luz w Lizbonie, gdzie odbył się finał zeszłorocznej edycji PSG - Bayern (0:1).

Ostateczną decyzję UEFA ma ogłosić w środę. Starcie o główne trofeum City - Chelsea zaplanowane jest w sobotę 29 maja o godzinie 21.