Sport

Vive rozpoczyna Ligę Mistrzów. Transmisja w Eurosporcie

Vive rozpoczyna Ligę Mistrzów. Transmisja w Eurosporcie

Od wyjazdu do Rumunii Łomża Vive Kielce rozpocznie w czwartek zmagania w Lidze Mistrzów piłkarzy ręcznych. Mistrzowie Polski zmierzą się z Dinamem Bukareszt. Początek spotkania o godz. 18.40. Transmisja w Eurosporcie 1 oraz w Player.pl.

16-krotni mistrzowie Polski trafili do bardzo mocnej grupy B. Ich rywalami będą obrońcy tytułu, czyli hiszpańska Barcelona Handbol, francuskie Paris Saint-Germain, niemiecki Flensburg-Handewitt, węgierski Telekom Veszprem, portugalskie FC Porto Sofarma, ukraiński Motor Zaporoże i wspomniane Dinamo Bukareszt.

"Takiej grupy w całej historii Ligi Mistrzów jeszcze nie było"

- Marketingowo i dla kibiców to idealna grupa. Takiej w całej historii Ligi Mistrzów jeszcze nie było. Musimy zająć miejsce w pierwszej czwórce, bo wtedy mamy szansę awansować do Final Four. Musimy powalczyć o te lokaty, bo wtedy będziemy mieć łatwiejszą ścieżkę do Kolonii - oznajmił po losowaniu prezes kieleckiego klubu Bertus Servaas.

- Uwielbiam grać z Barceloną. Trudno znaleźć słowo, które odda to, co czuję. Dla mnie to ikona piłki ręcznej. Cieszę się, że do Kielc wrócą Blaz Janc, Luka Cindric i Angel Fernandez Perez. Do tego dojdą bitwy z Veszprem i okazja do rewanżu na Flensburgu - dodał.

Podobnego zdania był rozgrywający Vive Szymon Sićko.

- Bardzo ciężka grupa, ale później możemy mieć łatwiejszą drogę do Final Four. Czekają nas ekscytujące mecze z Barceloną i Veszprem, z tymi drużynami nie miałem jeszcze okazji grać. Ale praktycznie każdy z zespołów tej grupy należy do europejskiej czołówki - podkreślił.

Obrońcy tytułu sprawdzą mistrzów Polski

Na zakończenie sezonu 2020/2021 piłkarze ręczni Barcelony po raz dziesiąty w historii triumfowali w LM (wcześniej Puchar Europy Mistrzów Krajowych). W finale w Kolonii pokonali duński Aalborg HB 36:23 (16:11). Żadna inna drużyna nie sięgała tak często po to trofeum. Poprzednio taki sukces odniosła w 2015 roku.

Rok wcześniej w decydującym meczu LM, który przez pandemię COVID-19 został przesunięty na koniec grudnia 2020, barcelończycy ulegli niemieckiemu THW Kiel 28:33 (16:19).

W 2016 roku zwyciężył mistrz Polski PGE VIVE Kielce, który w decydującym meczu po rzutach karnych wygrał z węgierskim Telekomem Veszprem. W 2013 i 2015 roku kielecki zespół zajął trzecie miejsce, a przed dwoma laty czwarte.

Do 1993 roku najważniejszym trofeum w klubowej piłce ręcznej mężczyzn był Puchar Europy Mistrzów Krajowych. Od kolejnego sezonu rozgrywki przybrały nową formę - Ligi Mistrzów EHF.

Emocjonujące środy i czwartki

Przed losowaniem, które odbyło się 2 lipca w Wiedniu, 16 drużyn przydzielono do czterech koszyków. Kielczanie znaleźli się w drugim, m.in. razem z macedońskim Vardarem 1961 Skopje i finalistą poprzednich rozgrywek duńskim Aalborg Handbold. Podczas losowania obowiązywała zasada, że do jednej grupy nie mogły trafić kluby z tego samego kraju. Po dwóch przedstawicieli mają bowiem w tych rozgrywkach Francja, Niemcy i Węgry.

Drużyny, które zajmą pierwsze i drugie miejsce w grupach bezpośrednio awansują do ćwierćfinału. Zespoły z miejsc 3-6 w dwumeczu zagrają o najlepszą "ósemkę”.

Spotkania rozgrywane będą w środy i czwartki. Pierwsza kolejka zaplanowana została na 15, 16 września. W drugiej w Hali Legionów 23 września kielczanie podejmą Telekom.

Final Four tradycyjnie odbędzie się w Kolonii. W 2022 roku planowany jest na 18-19 czerwca.

W pierwszym meczu w ekipie z Kielc zabraknie syna jej trenera Tałanta Dujszebajewa - 28-letniego Alexa, który w końcówce poprzedniego sezonu odniósł kontuzję lewego (rzutowego) barku. Zagrał jednak na igrzyskach olimpijskich w Tokio, gdzie z reprezentacją Hiszpanii zdobył brązowy medal.

Liga Mistrzów w sezonie 2021/22 - podział na grupy:

Grupa A: MOL-Pick Szeged (Węgry), THW Kiel (Niemcy), HC Vardar 1961 Skopje (Macedonia Północna), Aalborg Handbold (Dania), Mieszkow Brześć (Białoruś), Montpellier HB (Francja), PPD Zagrzeb (Chorwacja), Elverum Handball (Norwegia).

Grupa B: Barcelona Handbol (Hiszpania), Paris Saint-Germain (Francja), FC Porto Sofarma (Portugalia), Łomża Vive Kielce (Polska), SG Flensburg-Handewitt (Niemcy), Telekom Veszprem (Węgry), Dinamo Bukareszt (Rumunia), Motor Zaporoże (Ukraina).