Sport

Wybór był prosty. Lewandowski bohaterem kolejki

Wybór był prosty. Lewandowski bohaterem kolejki

Nie mogło być inaczej. Po kapitalnym występie z Borussią Dortmund Robert Lewandowski został wybrany najlepszym piłkarzem 24. kolejki Bundesligi przez prestiżowy magazyn "Kicker".

W sobotę kapitan reprezentacji Polski trzy razy trafił do siatki BVB, a jego Bayern zwyciężył 4:2. Był to 13. z 14 ostatnich ligowych meczów, w których 32-latek wpisał się na listę strzelców.

Obok Haalanda

Za ten występ Lewandowski otrzymał notę "1" w "Kickerze", oznaczającą klasę światową. Nie może dziwić więc wybór dziennikarzy odnośnie najlepszego piłkarza 24. serii gier. To jego piąte takie wyróżnienie w tym sezonie.

W jedenastce kolejki "Lewy" znalazł się dziewiąty raz. Nikt inny w tym sezonie nie trafiał do niej więcej niż pięć razy, a zawodnikiem kolejki nikt poza Lewandowskim nie był więcej niż dwukrotnie.W swojej linii ataku "Kicker" obok Lewadowskiego umieścił Erlinga Haalanda, po którego dwóch golach Borussia prowadziła z Bayernem 2:0. Potem zaczął się koncert "Lewego", a bramkę zdobył i Leon Goretzka. Dla niego także znalazło się miejsce w jedenaste kolejki.

Kolejne rekordy na horyzoncie

Z 31 bramkami Polak prowadzi w klasyfikacji strzelców Bundesligi (drugie miejsce zajmują Andre Silva z Eintrachtu i Haaland - po 19 trafień) oraz w klasyfikacji "Złotego Buta" dla najlepszego strzelca w Europie. Najmocniejsze ligi mają współczynnik "2", stąd w jego dorobku 62 pkt. Drugi jest Cristiano Ronaldo z Juventusu - 20 (40).

Lewandowski z każdą kolejką zbliża się do rekordu Gerda Muellera, który w edycji 1971/72 strzelił w Bundeslidze 40 goli. Do końca rozgrywek pozostało 10 serii spotkań, a Polak ma już 31 trafień. Jeśli utrzyma średnią - zakończy sezon z dorobkiem 44 bramek.

Reprezentant Polski ma dużą szansę na szósty w karierze tytuł króla strzelców Bundesligi, który Mueller wywalczył siedmiokrotnie. Jednak Lewandowski może sięgnąć po statuetkę z armatką po raz czwarty z rzędu, co nie udało się nawet najsłynniejszemu dotychczas snajperowi ekipy ze stolicy Bawarii.

Poprzednie rozgrywki polski snajper zakończył z dorobkiem 34 trafień, więc już tylko trzech brakuje mu do wyrównania swojego najlepszego osiągnięcia.