Styl Życia

Ciąg dalszy afery ze szpitalem w Oleśnicy. Koroniewska komentuje zachowanie lekarki. Zareagował też Rzecznik Praw Pacjenta

Ciąg dalszy afery ze szpitalem w Oleśnicy. Koroniewska komentuje zachowanie lekarki. Zareagował też Rzecznik Praw Pacjenta
Kontrowersyjny wpis szpitala w Oleśnicy na instagramowym profilu "babkibabkom" rozpętał prawdziwą burzę. Poruszono w nim temat "odpowiedniej" wagi kobiet w ciąży. Joanna Koroniewska odniosła się do afery. Finalnie sprawa trafiła do Rzecznika Praw Pacjenta.

Na instagramowym profilu Babkibabkom pojawił się wpis, w którym lekarz ginekologii, Gizela Jagielska ze szpitala w Oleśnicy wyraziła swoją opinię na temat otyłości kobiet w ciąży. Wpis głośnym echem rozniósł się w internecie. Internautki nie ukrywały, że są zbulwersowane postawą szpitala. Na stronie placówki zamieszczono non-apology. Do sprawy odniosła się Joanna Koroniewska, która skomentowała zachowanie personelu szpitala. Sprawa trafiła również do Rzecznika Praw Pacjenta. 

Joanna Koroniewska komentuje aferę ze Szpitala w Oleśnicy 

Lekarz ginekologii, Gizela Jagielska ze szpitala w Oleśnicy przyznała, że według niej kobiety z problemem otyłości w ciąży powinny mniej jeść. Dyrektor szpitala napisał w oświadczeniu, że celem wpisu było "zwrócenie uwagi na istotny problem społeczny, jakim jest otyłość wśród kobiet". Natychmiast pojawiły się komentarze o "fatshamingu", szykanowaniu i braku profesjonalizmu ze strony personelu medycznego. Post wywołał oburzenie kobiet, które postanowiły zgłosić sprawę do Ministerstwa Zdrowia i Izby Lekarskiej. 

Ich działania opłaciły się. Rzecznik Praw Pacjenta opublikował bowiem oświadczenie, w którym wezwał szpital do natychmiastowego zamieszczenia przeprosin wszystkich kobiet, które poczuły się urażone kontrowersyjnym wpisem. Ponadto ma odbyć się rozmowa dyscyplinująca z lekarką Gizelą Jagielską, która była autorką publikacji. Na stronie szpitala ma również ukazać się nota informująca  wszystkie pacjentki, które poczuły się urażone przez personel, o możliwości skontaktowania się z Rzecznikiem Praw Pacjenta. Każda ze spraw ma być rozpatrzona pod kątem naruszenia praw pacjenta. 

Joanna Koroniewska nie ukrywała, że usatysfakcjonowało ją tak szybkie rozpatrzenie problemu przez Rzecznika Praw Pacjenta. Wezwanie urzędnika pojawiło się też na Instagramie Oli Legosz, której aktorka podziękowała za interwencję. 

Po prostu kocham. Brawo - napisała Koroniewska.

Aktorka odniosła się również do zachowania personelu szpitala w Oleśnicy. 

Każdy ma prawo do błędów, ale trzeba nauczyć się do nich przyznawać. I przeprosić - dodała.

Joanna Koroniewska komentuje aferę o 'fatshaming' ze szpitalem w OleśnicyJoanna Koroniewska komentuje aferę o 'fatshaming' ze szpitalem w Oleśnicy Fot. Instagram/ joannakoroniewska

Lekarka w komentarzach wchodziła w interakcję z oburzonymi kobietami i tłumaczyła się, że chodziło jej o dobro pacjentek. Nie ukrywała również, że ma fobię na punkcie otyłości. Magda Mołek również odniosła się do afery i przyznała, że lekarce przydałoby się więcej empatii, a wygłaszane przez nią opinie są szkodliwe.