Styl Życia

Janos Kobor, wokalista zespołu Omega, nie żyje

Janos Kobor, wokalista zespołu Omega, nie żyje

Janos Kobor - wokalista węgierskiego zespołu rockowego Omega - zmarł w wieku 78 lat po "krótkiej chorobie". Informacja o śmierci współtwórcy hitu znanego w Polsce jako "Dziewczyna o perłowych włosach", pojawiła się w poniedziałek na profilu zespołu.

Janos Kobot, znany również jako Mecky, zmarł w wieku 78 lat. "Jesteśmy wstrząśnięci musząc poinformować, że po krótkiej chorobie zmarł Janos Kobor, założyciel zespołu Omega, z którym zdobył nagrody imienia Ferenca Liszta i Nagrodę Kossutha" - czytamy w poście zamieszczonym w mediach społecznościowych.

"Był uwielbiany przez miliony fanów w kraju i za granicą jako wielka gwiazda sceny rockowej. Nie mamy słów, pozostaje cisza. Mecky zawsze pozostanie w naszych sercach" - dodał zespół w krótkim wpisie.

Janos Kobor urodził się w 1943 roku w Budapeszcie. Jeszcze w czasach gimnazjum założył swój pierwszy zespół, który w 1962 roku ostatecznie przekształcił się w Omegę. W 1969 roku nagrał swój największy międzynarodowy przebój "Gyongyhaju lany", znany w Polsce jako "Dziewczyna o perłowych włosach".

Utwór przez lata był nagrywany następnie m.in. w Polsce - przez Kult, Janusza Radka czy Zakopowera. Angielską wersję piosenki nagrała grupa Scorpions, a niemiecką - Frank Schoebel.

Kobor był nie tylko wokalistą, ale również wielokrotnie producentem i reżyserem nagraniowym przy albumach Omegi.

Omega to najpopularniejszy węgierski zespół rockowy wszech czasów. Sprzedała ponad 50 milionów płyt na całym świecie.