Styl Życia

Konkurs Chopinowski. Andrzej Duda przemówił podczas gali i zirytował widzów. "Kto mu to pisze?"

Konkurs Chopinowski. Andrzej Duda przemówił podczas gali i zirytował widzów.
W czwartek odbyła się gala wręczenia nagród XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Swoje przemówienie wygłosił Andrzej Duda i według widzów - znów się nie popisał. W sieci pojawiło się wiele negatywnych komentarzy.

Więcej o Konkursie Chopinowskim przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent objął patronat nad XVIII Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Nie mogło go więc zabraknąć na oficjalnej gali wręczenia nagród, na której pojawił się wraz z pierwszą damą, Agatą Dudą. Polityk, znany ze swoich częstych wpadek podczas przemówień, zaliczył kolejną z nich. Szczerze przyznał, że "zwycięzcy nie słyszał w każdym razie, ale nie kwestionuje nikt". Widzowie zwrócili uwagę jeszcze na inny fragment, który ocenili bardzo negatywnie.

Konkurs Chopinowski. Andrzej Duda przemówił podczas gali i zirytował widzów. "Kto mu to pisze?"

Andrzej Duda podczas swojego przemówienia nawiązał do Fryderyka Chopina i jego muzyki. Prezydent bardzo mocno podkreślał, że wybitny muzyk był Polakiem.

Bardzo jesteśmy dumni z tego, że Chopin był Polakiem. Pochodził z naszego kraju. Stąpał po tej ziemi. (…) Ale czy możemy to samo powiedzieć o jego muzyce? Z naszego polskiego punktu widzenia tak, bo my słyszymy w tej muzyce po prostu Polskę.

Zrobił to i to kilkukrotnie. Pojawił się również niemal poetycki ton.

Kiedy słyszymy tę muzykę, widzimy płynącą Wisłę, widzimy pochylone wierzby, widzimy pola. (...) Czasem się denerwujemy, kiedy ktoś mówi, że pochodził z innego kraju. Ale muzyka Chopina jest światowa. Jest naszą wielką dumą.

Widzowie nie ukrywali zażenowania jego słowami, o czym możemy przeczytać w komentarzach na profilu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Przemówienie prezydenta wielki wstyd.
Kto mu te przemówienia pisze?
Szumi wiatr w drzewach, których w Polsce nie ma - pisali.

Zgadzacie się w powyższymi opiniami?