Styl Życia

Nie żyje Michael Lang, współtwórca festiwalu Woodstock

Nie żyje Michael Lang, współtwórca festiwalu Woodstock

Michael Lang, współtwórca legendarnego festiwalu Woodstock, zmarł w szpitalu w wieku 77 lat po walce z nowotworem - poinformował w niedzielę rzecznik rodziny. - Był absolutnie historyczną osobowością i świetnym człowiekiem - powiedział.

Michael Lang chorował na nowotwór, chłoniaka nieziarniczego. - Był absolutnie historyczną osobowością i świetnym człowiekiem. Obie te cechy idą w parze - powiedział agencji Associated Press Michael Pagnotta, pełnomocnik rodziny.

Michael LangSergio Barrenechea/PAP/EPA/EFE

Michael Lang - współtwórca festiwalu Woodstock

Michael Lang wraz z Artiem Kornfeldem, Johnem Robertsem i Joelem Rosenmanem zorganizował pierwszy festiwal Woodstock latem 1969 roku. Trwała wówczas wojna w Wietnamie, która skłoniła niezadowolonych młodych Amerykanów do odwrócenia się od tradycyjnych obyczajów i eksperymentowania z nowym stylem życia - przypomniała AP.

Na pierwszy festiwal do miejscowości Bethel, około 80 kilometrów od Nowego Jorku, zjechało około 400 tys. osób. Na głównej scenie, ustawionej na ziemi należącej do farmera Maxa Yasgura, wystąpiło ponad 30 wykonawców, w tym Jimi Hendrix, Carlos Santana, The Who i Jefferson Airplane.

"Od samego początku wierzyłem, że jeśli dobrze i z sercem wykonamy swoją robotę (...) ludzie ujawnią swoje wyższe ja i stworzą coś niesamowitego" - napisał Lang w książce "The Road to Woodstock" opublikowanej w 2009 roku.