Styl Życia

Nie żyje reżyser "Akademii Pana Kleksa"

Nie żyje reżyser

Nie żyje scenarzysta i reżyser Krzysztof Gradowski - poinformowały w środę Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) oraz Stowarzyszenie Filmów Polskich (SFP). Twórca filmu "Akademia Pana Kleksa" zmarł we wtorek w wieku 77 lat.

"Wczoraj, w wieku 77 lat, zmarł Krzysztof Gradowski – znakomity scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych, animowanych i fabularnych. (...) Jest nam ogromnie przykro" - napisano w środę na profilu facebookowym Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, którego Gradowski był członkiem od kilku lat. Jak przypomniano we wpisie, w jednym z wywiadów Gradowski wyznał, że rzadko oglądał swoje filmy. "Na szczęście nigdy nie brakowało mu widzów" - dodano.

"Pozostanie z nami jego najsłynniejsze dzieło – trylogia o Panu Kleksie. 'Akademia Pana Kleksa' to film, który się nie starzeje" - napisało Stowarzyszenie Filmów Polskich.

Scenarzysta i reżyser

Krzysztof Gradowski urodził się 26 czerwca 1943 roku w Krakowie. W 1967 roku otrzymał dyplom Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Po ukończeniu studiów podjął pracę w warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, gdzie zrealizował szereg cenionych filmów podejmujących tematykę socjologii przestępczości. Jest także autorem kilkunastu portretów dokumentalnych - przypomina SFP.

Najbardziej znany był ze swoim produkcji dla dzieci. To on napisał scenariusz i wyreżyserował kultowe filmy o panu Kleksie.

Nie żyje Krzysztof GradowskiGRAZYNA MAKARA / AGENCJA GAZETA

Gradowski był laureatem licznych nagród i wyróżnień na festiwalach krajowych i zagranicznych, m.in. w Chicago, Moskwie, Kairze, Oberhausen, Gdyni, Tarnowie, Poznaniu i Krakowie. W latach 1991–1996 pełnił funkcję przewodniczącego Korporacji Reżyserów Filmowych i Telewizyjnych.

Od 2006 roku był wiceprzewodniczącym Sekcji Autorów Dzieł Filmowych i Telewizyjnych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W roku 2009 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2013 roku Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Był też Kawalerem Orderu Uśmiechu. W roku 2020 otrzymał także Nagrodę 100-lecia ZAiKS-u.