Świat

"Ambitny i dalekowzroczny". Komisja Europejska aprobuje włoski plan odbudowy

Ursula von der Leyen poinformowała we wtorek w Rzymie, że Komisja Europejska w pełni zaaprobowała włoski plan odbudowy po pandemii. Plan opracowany przez rząd Mario Draghiego nazwała "ambitnym i dalekowzrocznym".

- Jestem tu, by powiedzieć, że macie całkowite poparcie Komisji Europejskiej – powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Włoch Mario Draghim w jednym ze studiów w miasteczku filmowym Cinecitta. - Dzięki aktywnej polityce na rzecz zatrudnienia, którą wprowadzacie w życie, dacie nowe szanse młodzieży - dodała.

Za kluczowe Ursula von der Leyen uznała zapowiedziane przez włoski rząd reformy w celu zniesienia obciążeń biurokratycznych oraz wymiaru sprawiedliwości. - To reformy, o które Włosi prosili od lat, a teraz stają się one faktem - oświadczyła von der Leyen. Jej zdaniem ten "ambitny, dalekowzroczny plan pozwoli nakreślić lepszą przyszłość dla Włochów i dla UE". - Wychodząc z kryzysu pandemicznego zainspirowaliście cały kontynent, pokazaliście, jakie jest prawdziwe znaczenie solidarności - oceniła. Wyraziła też uznanie dla przebiegu kampanii szczepień we Włoszech oceniając, że "posuwa się ona do przodu tak szybko, jak drużyna Azzurrich” na Mistrzostwach Europy.

Ursula von der Leyen i Mario DraghiETTORE FERRARI/PAP/EPA

"Świt ożywienia" Włoch

Aprobata ze strony Komisji Europejskiej oznacza, że do lipca Włochy otrzymają pierwszą transzę w wysokości prawie 25 miliardów euro z łącznej sumy 191,5 mld euro, przewidzianej do roku 2026. - Wybór miejsca jest bardzo symboliczny. Tutaj w latach powojennych nasze kino opowiadało o życiu włoskich rodzin, najpierw o ubóstwie, potem o pracy i wreszcie o entuzjazmie – wyjaśnił premier Mario Draghi w jednym ze studiów w miasteczku filmowym Cinecitta.

Zatwierdzenie planu odbudowy nazwał "świtem ożywienia" Włoch i "powodem do dumy". Pieniądze z Funduszu Odbudowy muszą zostać "wydane wszystkie i dobrze, w sposób skuteczny i uczciwy" - mówił szef rządu.