Świat

Braki paliw i limity na stacjach. Media: Londyn rozważa użycie wojska do pomocy

Braki paliw i limity na stacjach. Media: Londyn rozważa użycie wojska do pomocy

Plan brytyjskiego rządu mający zaradzić kryzysowi z zaopatrzeniem stacji paliw w benzynę zakłada użycie do jej transportu wojska - poinformował "The Guardian". Propozycja ma być dyskutowana przez członków gabinetu premiera Borisa Johnsona już w poniedziałek.

Przez weekend przed wieloma stacjami benzynowymi w tworzyły się długie kolejki samochodów, niektórzy kierowcy godzinami czekali na zatankowanie swoich aut. Przyczyną problemów z zaopatrzeniem jest brak kierowców cystern i panika kupujących.

- W kraju jest pełno paliwa, ale nie znajduje się ono w odpowiednich miejscach dla kierowców (...), jest wciąż w terminalach i rafineriach - mówił w radiu BBC kierujący stowarzyszeniem niezależnych stacji benzynowych Brian Madderson. Zauważył, że brak paliwa na stacjach jest też efektem paniki wśród klientów.

Według niego benzyna skończyła się na około dwóch trzecich z 5500 stacji zrzeszonych w stowarzyszeniu. Na pozostałych niedługo jej zabraknie. O problemach z zaopatrzeniem i konieczności zamknięcia niektórych stacji informowały już wcześniej koncerny BP, Shell i ExxonMobile.

Jedna ze stacji paliw w LondyniePAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Operacja Escalin

Rząd rozważa wprowadzenie w życie zaplanowanej kilka lat temu na wypadek bezumownego brexitu "Operacji Escalin", która zakłada użycie do transportu benzyny na terenie kraju 80 wojskowych cystern - poinformowali dziennikarze "Guardiana". Dodali, że pełne uruchomienie tego rozwiązania potrwałoby do trzech tygodni.

Inną braną pod uwagę propozycją na rozładowanie kryzysu jest czasowe rozluźnienie przepisów dotyczących relacji handlowych między koncernami naftowymi i detalicznymi dystrybutorami paliwa - opisuje dziennik.

Braki paliw na stacjach benzynowych w Wielkiej BrytaniiPAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Na Wyspach brakuje kierowców ciężarówek

Brak kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii spowodował w ostatnim czasie poważne problemy z zaopatrzeniem stacji benzynowych i sieci handlu detalicznego.

W niedzielę przed jedną z londyńskich stacji paliw doszło do bójki. Policja aresztowała jednego mężczyznę pod zarzutem napaści - relacjonuje agencja AP.

Według przedstawicieli branży transportowej, w Wielkiej Brytanii brakuje około 100 tysięcy kierowców ciężarówek. Po z Wysp wyjechało około 25 tysięcy kierowców, a pandemia COVID-19 na niemal rok wstrzymała proces uzyskiwania kwalifikacji przez nowych pracowników branży transportowej.

W sobotę rząd brytyjski poinformował, że w październiku zamierza wydać pięć tysięcy trzymiesięcznych wiz dla zagranicznych kierowców ciężarówek.