Świat

Były premier Włoch Matteo Renzi w zarządzie firmy działającej w Rosji

Były premier Włoch Matteo Renzi w zarządzie firmy działającej w Rosji

Były premier Włoch Matteo Renzi wszedł do zarządu działającej w Rosji firmy wypożyczającej samochody. Na lidera koalicyjnego włoskiego ugrupowania w związku z tym spadła fala krytyki. Dominuje opinia, że to niedopuszczalny konflikt interesów. On sam zapewnia, że nie naruszył prawa.

Włoskie gazety ujawniły, że od sierpnia były premier Włoch Matteo Renzi zasiada w dziewięcioosobowym zarządzie firmy, która ma siedzibę w Luksemburgu. Kontrolowana jest przez kapitał przedsiębiorcy z Neapolu i zarazem przewodniczącego włosko-rosyjskiej izby handlowej. Wartość spółki, działającej głównie w Moskwie, szacuje się na pół miliarda euro, a jej udziałowcem jest rosyjska grupa inwestycyjna.

Do ujawnienia informacji doszło kilka miesięcy po tym, gdy zdumienie i oburzenie we Włoszech wywołały kontakty Renziego, obecnego senatora i założyciela formacji Italia Viva, z Arabią Saudyjską.

CZYTAJ WIĘCEJ: Były premier krytykowany za współpracę z saudyjskim księciem. "Instrumentalne ataki"

"Degeneracja polityczna", "Jest senatorem czy lobbystą?". Fala krytyki spadła na Renziego

W związku z wejściem do zarządu działającej w Rosji firmy wypożyczającej samochody na byłego premiera Włoch spadła fala krytyki. "Jeśli Renzi chce być dalej biznesmenem, byłoby dobrze aby opuścił politykę, to dwa różne zajęcia" - oświadczył jeden z liderów centrolewicowej Partii Demokratycznej Giuseppe Provenzano. Użył też mocnych słów mówiąc, że to "degeneracja polityczna".

"Czy Matteo Renzi jest senatorem czy lobbystą?” – zapytała parlamentarzystka Ruchu Pięciu Gwiazd Paola Taverna. Przedstawiciele tej koalicyjnej formacji wyrazili opinię, że konflikty interesów byłego szefa centrolewicowego rządu osiągają już "niedopuszczalne rozmiary".

Matteo RenziROBERTO MONALDO/EPA/PAP

Według Ruchu, jeśli Renzi chce dalej robić interesy, powinien złożyć mandat senatora. Ugrupowanie to zaapelowało do prezydium Senatu o wprowadzenie kodeksu postępowania w przypadku konfliktu interesów.

Obecnie przepisy nie zabraniają parlamentarzystom pełnienia roli, jaką objął Renzi. Zakaz dotyczy osób z rządu.

Renzi: cała moja działalność odbywa się w całkowitej zgodzie z prawem

Biuro prasowe formacji byłego premiera podkreśliło w oświadczeniu, że stanowisko w zarządzie objął "przy poszanowaniu obowiązującego włoskiego prawodawstwa", a sektor "zrównoważonej mobilności jest jednym z najbardziej fascynujących dla przyszłości planety".

Sam Renzi wyjaśnił: "Cała moja działalność odbywa się w całkowitej zgodzie z prawem i jako taka dotyczy mojej sfery prywatnej".

Jak podały media, dziewięcioosobowy zarząd spółki otrzymał w zeszłym roku łączne wynagrodzenie w wysokości ponad miliona euro.