Świat

Chiny nakładają na USA pierwsze kontrsankcje na mocy nowej "ustawy antysankcyjnej"

Chiny nakładają na USA pierwsze kontrsankcje na mocy nowej

Chiny nakładają na USA pierwsze kontrsankcje na mocy nowej "ustawy antysankcyjnej"

Świat
3 minuty temu

Władze Chin nałożyły sankcje na podmioty w USA, w tym na byłego ministra handlu Wilbura Rossa, w odpowiedzi na amerykańskie sankcje związane z Hongkongiem – ogłosiło w piątek MSZ w Pekinie. To pierwsze użycie przyjętej w czerwcu "ustawy antysankcyjnej".

Kontrsankcjami objęto sześć osób, w tym Rossa i dyrektor ds. Chin z organizacji praw człowieka Human Rights Watch (HRW) Sophie Richardson, a także jedną instytucję: organizację pozarządową Hong Kong Democracy Council (HKDC) z siedzibą w Waszyngtonie - wynika z komunikatu MSZ. Nie sprecyzowano, na czym kontrsankcje mają polegać.

To odpowiedź na restrykcje nałożone w połowie lipca przez administrację USA na siedmiu chińskich urzędników pracujących w Biurze Łącznikowym Centralnego Rządu Ludowego ChRL w Hongkongu za ograniczanie obiecanej autonomii tego regionu. W opinii Pekinu było to "naruszenie prawa międzynarodowego" i "poważna ingerencja w wewnętrzne sprawy Chin".

Ochrona suwerenności

Ogłaszając decyzję o działaniach odwetowych, chińskie władze po raz pierwszy powołały się na przyjętą w czerwcu ustawę mającą przeciwdziałać "jednostronnym i dyskryminującym" sankcjom nakładanym na chińskie podmioty przez inne kraje. Rzecznik MSZ Wang Wenbin mówił wówczas, że celem ustawy jest ochrona suwerenności i kluczowych interesów państwowych ChRL.

Stosunki amerykańsko-chińskie uznawane są obecnie za najgorsze od dziesięcioleci. Obie strony spierają się między innymi w sprawach handlu, technologii, praw człowieka, autonomii Hongkongu, statusu Tajwanu, pandemii koronawirusa i roszczeń terytorialnych Chin na otaczających je morzach.

Komentuj