Świat

Departament Stanu USA o rozmowach z talibami: "szczere i profesjonalne"

Departament Stanu USA o rozmowach z talibami:

Delegacja USA spotkała się w weekend w stolicy Kataru Dausze z wysokimi przedstawicielami afgańskich talibów. Było to pierwsze spotkanie po przejęciu przez talibów władzy w Afganistanie. Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price poinformował, że rozmowy były "szczere i profesjonalne". Zapewnił jednocześnie, że Stany Zjednoczone nie będą oceniać talibów po ich słowach, lecz działaniach.

Rzecznik Departamentu Stanu poinformował, że rozmowy w Katarze koncentrowały się na kwestiach bezpieczeństwa, terroryzmu i praw człowieka, w tym w szczególności kobiet, oraz bezpiecznego opuszczenia Afganistanu przez obywateli USA i innych państw.

Ned Price powiedział, że obie strony omówiły również zapewnienie przez Stany Zjednoczone znacznej pomocy humanitarnej bezpośrednio dla ludności afgańskiej.

Delegacja talibów w DauszeReuters

Talibowie: rozmowy "poszły dobrze"

Natomiast sami talibowie ogłosili w niedzielę, że rozmowy z Amerykanami w Katarze "poszły dobrze". Jak sprecyzowali, Stany Zjednoczone zgodziły się zapewnić pomoc humanitarną Afganistanowi, stojącemu na krawędzi katastrofy ekonomicznej, jednocześnie odmawiając formalnego uznania nowych władz tego kraju.

Amerykańska delegacja spotkała się z talibami w DauszeReuters

Stany Zjednoczone dały także wyraźnie do zrozumienia, że rozmowy nie były w żaden sposób wstępem do uznania talibów, którzy doszli do władzy 15 sierpnia po upadku rządu sprzymierzonego z USA.

To było pierwsze spotkanie przedstawicieli USA i talibów od czasu przejęcia przez nich kontroli nad Afganistanem i - jak zauważa Associated Press - chaotycznego wycofania wojsk amerykańskich z tego kraju pod koniec sierpnia.