Świat

Domy po 2 euro. "Najpiękniejsze włoskie miasteczko" szuka chętnych do przeprowadzki

Domy po 2 euro.

Władze miasteczka Sambuca di Sicilia wystawiły na sprzedaż 20 domów po 2 euro każdy. Informacja o tym została rozesłana do 77 tysięcy osób, które brały udział w pierwszej odsłonie inicjatywy.

Dwa lata temu zrobiło się o niej głośno, gdy urząd gminy wystawił tam opustoszałe, wymagające remontu domy w cenie 1 euro.

Celem tej akcji było doprowadzenie do tego, by pustoszejące miasteczko odrodziło się, znów zaczęło tętnić życiem i przyciągało turystów. Wielu mieszkańców opuściło je po trzęsieniu ziemi w latach 60. XX wieku.

Zainteresowanie wyprzedażą przerosło oczekiwania lokalnych władz. Choć było kilka warunków. Chętni musieli wpłacić 5 tys. euro kaucji, która miała trafić na remont budynku. I zobowiązać się do ukończenia remontu w ciągu trzech lat. Koszt remontu miał wynieść co najmniej 15 tys. euro.

W tym tygodniu tamtejsze władze poinformowały o kolejnej odsłonie tej inicjatywy. Tym razem na sprzedaż trafiło 20 domów w starej dzielnicy arabskiej, po 2 euro każdy. Władze informację o tym rozesłały do 77 tys. osób, którym wcześniej nie udało się kupić domu.

Nabywcami pierwszych 16 są cudzoziemcy, głównie Amerykanie.

Sambuca di Sicilia walczy z wyludnieniem

W 2016 roku Sambuca di Sicilia została uznana za "najpiękniejsze miasteczko we Włoszech" w konkursie, organizowanym co roku przez telewizję RAI.

Licząca 6 tys. mieszkańców miejscowość, położona koło Agrigento została założona przez Arabów w IX wieku wkrótce po ich przybyciu na Sycylię. Jego pierwotna nazwa brzmiała Zabuth od imienia emira, który kazał zbudować tam zamek. Ślady najstarszej architektury i pradawnych murów widać na każdym kroku. O początkach tej osady przypomina jedna z dzielnic, która od wieków nosi nazwę "arabskiej".

Przybysze z Bliskiego Wschodu mieszkali tam do XIII wieku. Większość Arabów została zamordowana podczas podboju tego terytorium przez wojska króla Sycylii Fryderyka II. Ci, którzy pozostali, przeszli na chrześcijaństwo.

Kolejne burzliwe wieki przyniosły rozwój miejscowości, która zdobyła sławę dzięki produkcji wina i oliwy, uprawom migdałów i pistacji.

Sambuca została uznana najpiękniejszym miastem we WłoszechShutterstock

Sambuca di Sicilia słynie nie tylko ze swej arabskiej historii, ale także z 20 starych kościołów i terenu wykopalisk archeologicznych.

Przykład tego miasteczka stał się wzorem dla innych gmin, które również w podobny sposób postanowiły przyciągnąć nowych mieszkańców. W Sambuce doszło do prawdziwego boomu ekonomicznego, przede wszystkim dzięki remontom nabytych domów, w których uczestniczyły lokalne firmy i zakłady.