Świat

"Economist": liczba ofiar COVID-19 jest znacznie wyższa niż podają oficjalne dane

Liczba zgonów na COVID-19 może być wyższa niż w oficjalnych statystykach - pisze brytyjski tygodnik "The Economist". Oficjalnie zmarło około 4,5 miliona osób, jednak według modelu, którym posługuje się gazeta, globalny bilans ofiar śmiertelnych może sięgać od 15,2 miliona do 18,1 miliona osób. W artykule zwrócono też uwagę na gospodarcze skutki pandemii.

"Economist" podaje też, że rozprzestrzeniający się na świecie wariant koronawirusa Delta ponownie ogranicza wzrost gospodarczy i powoduje wzrost inflacji.

Koronawirus a gospodarka

W USA, Europie i Chinach wzrost ten jest znacznie powolniejszy niż prognozowano, a ceny konsumenckie rosną niepokojąco szybko. W strefie euro w sierpniu były one wyższe o 3 proc. niż rok wcześniej i jest to największy skok od blisko dekady - podaje tygodnik.

Dynamikę gospodarczą podcinają też niedobory części i podzespołów oraz brak rąk do pracy, wywołane lockdownami zakłócenia w transporcie i wzrost jego kosztów - wyjaśnia "Economist".

Francuski dziennik gospodarczy "Les Echos" podkreśla, że inflacja przekracza teraz znacznie cel, jaki wyznaczył sobie Europejski Bank Centralny (EBC), czyli 2 proc., a sytuację pogarsza właśnie brak części i surowców, który sprawia, że ceny dóbr przemysłowych wzrosły w strefie euro w lipcu 2,7 proc. w ujęciu rok do roku.

Oznacza to, że rośnie presja na EBC, by ograniczyć politykę wspierania gospodarek unii walutowej, między innymi przez tzw. luzowanie ilościowe, czyli skupowanie aktywów na dużą skalę - wyjaśnia "Les Echos".

Szczepienia na świecie

Według danych portalu Our World in Data z poniedziałku w Europie zaszczepiono dotąd 39,2 proc. mieszkańców. W Ameryce Północnej 37,7 proc., w Ameryce Południowej 19,4 proc., a w Azji 10,8. Od wybuchu pandemii na świecie koronawirusem zaraziło się niemal 200 mln osób.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła do użytku jak dotąd siedem szczepionek, 108 preparatów znajduje się w fazie badań klinicznych, a 42 z nich mają potwierdzoną skuteczność w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi Covid-19.