Świat

Eric Zemmour startuje w wyborach. "Już nie czas reformować Francję, ale ją ratować"

Eric Zemmour startuje w wyborach.

Eric Zemmour, prawicowy publicysta i autor wielu książek, ogłosił start w wyborach prezydenckich we Francji. - Podobnie jak wy, postanowiłem wziąć swój los w swoje ręce - powiedział w nagraniu wideo opublikowanym w mediach społecznościowych. Wybory odbędą się w kwietniu 2022 roku.

63-letni Zemmour ogłosił swoją kandydaturę w wideo, w którym, jak pisze agencja Reutera, "przy złowieszczej muzyce [Alegretto z VII Symfonii Ludwika van Beethovena] i nagraniach przedstawiających przemoc uliczną", powiedział, że chce uratować Francję przed "dekadencją i mniejszościami, które uciskają większość".

Zwracając się do potencjalnych wyborców zwrotem "Moi drodzy rodacy" publicysta przekazał, że "podobnie jak oni, postanowił wziąć swój los w swoje ręce". - Już nie czas reformować Francję, ale ją ratować. Postanowiłem kandydować na prezydenta. Niech żyje Francja! - podkreślił Zemmour.

Główny rywal Marine Le Pen

Publicysta stwierdził w nagraniu, że Francuzi mają "poczucie wywłaszczenia". - Czujesz, że nie jesteś już w kraju, który znasz. (...) To nie kraj Joanny d'Arc czy Ludwika XIV, kraj Bonapartego i generała de Gaulle'a (...). Francja to już nie Francja i wszyscy to zauważyli – oświadczył przy ujęciach na wideo ukazujących kobiety z chustami na głowie, czarnoskórych mężczyzn w metrze i bójek utrwalonych przez kamery przemysłowe.

Kandydat w przyszłorocznych wyborach mówił również o reindustrializacji Francji, zrównoważeniu jej bilansu handlowego i zadłużeniu oraz oferowaniu pracy bezrobotnym.

Eric Zemmour macri roland / Shutterstock

Zemmour w sondażach utrzymuje poparcie na poziomie od 14 do 18 procent, co komentatorzy sceny politycznej uważają za sukces, ponieważ jeszcze na początku roku cieszył się zaledwie 5-procentowym poparciem. Uważany jest za głównego rywala przywódczyni skrajnej prawicy Marine Le Pen.

W ostatnich dniach poparcie dla Zemmoura spadło po słowach o marszałku Petainie, który "ratował francuskich Żydów" podczas II wojny światowej oraz po sformułowanym 13 listopada przed klubem Bataclan w Paryżu oskarżeniu wobec byłego prezydenta Francois Hollande'a, że "nie obronił Francuzów i podjął absolutnie przestępczą decyzję o pozostawieniu otwartych granic".

Już nie czas reformować Francję, ale ją ratować. Postanowiłem kandydować na prezydenta. Niech żyje Francja!

-

Eric Zemmour

W weekend natomiast media opublikowały zdjęcia publicysty, który pokazał działaczce Antify środkowy palec. Zemmour pozwał również tabloid "Closer" po doniesieniach, że spodziewa się dziecka ze swoją doradczynią polityczną.

Autor wielu książek

Zemmour jest byłym dziennikarzem, eseistą i pisarzem. Przez kilka lat prowadził programy telewizyjne i radiowe. Jest autorem wielu książek, m.in. "Francja nie powiedziała swojego ostatniego słowa" czy "Premier Sexe" ("Pierwsza płeć" – nawiązanie do "Drugiej płci" Simone de Beauvoir), "Francuska melancholia" oraz "Francuskie samobójstwo".