Świat

Gazprom nie zwiększy w tranzytu gazu przez Ukrainę

Gazprom nie zwiększy w tranzytu gazu przez Ukrainę

Przez Ukrainę nie popłynie w listopadzie więcej gazu - zadecydował rosyjski Gazprom. Koncern nie zarezerwował na ten miesiąc dodatkowych mocy przesyłowych. Oferta, z której nie skorzystał Gazprom, dotyczyła możliwości przesyłu 9,8 mln m sześc. gazu na dobę.

Oferta ta obejmowała przepustowości proponowane dodatkowo, poza ilością gazu zapisaną w kontrakcie tranzytowym, który zakłada przesył przez Ukrainę 40 mld m sześć. rocznie (ok. 109,5 mln m sześc. na dobę).

Ceny gazu w górę

Według rosyjskiej agencji TASS po informacjach o rezygnacji Gazpromu z rezerwowania dodatkowych przepustowości cena gazu w hubie w Rotterdamie wzrosła na giełdzie ICE o 10,2 proc.

Ponadto Gazprom zarezerwował na listopad mniejsze przepustowości gazociągu jamalskiego - 31,4 mln m sześc. gazu na dobę z zaproponowanych 89 mln m sześc. na dobę. Gazociągiem jamalskim gaz przesyłany jest przez Polskę.

Również miesiąc wcześniej, gdy ukraiński operator gazociągów oferował dodatkowe przepustowości tranzytowe, Gazprom odmówił zwiększenia tranzytu przez Ukrainę - przypomina "Kommiersant".