Świat

Hiszpanie mogą zdjąć maseczki, choć nie wszędzie

Hiszpanie mogą zdjąć maseczki, choć nie wszędzie

Władze medyczne Hiszpanii zatwierdziły w środę decyzję o zniesieniu nakazu noszenia masek ochronnych na świeżym powietrzu. Wyjątkiem będą niektóre masowe wydarzenia. Poinformowano jednocześnie, że nowy przepis jest warunkowy i zależy między innymi od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

Decyzję w tej sprawie zatwierdziła w środę wieczorem Międzyregionalna Rada ds. Zdrowia, w skład której wchodzą przedstawiciele ministerstwa zdrowia Hiszpanii oraz służb medycznych wspólnot autonomicznych kraju.

Kierownictwo rady wyjaśniło, że warunkiem zniesienia obowiązku korzystania z masek jest m.in. występowanie 1,5-metrowego dystansu społecznego. Maski będą wciąż obowiązywać podczas masowych wydarzeń, których uczestnicy nie mają miejsc siedzących.

Z informacji hiszpańskich służb medycznych wynika, że zniesienie od najbliższego poniedziałku nakazu noszenia masek ochronnych nie będzie dotyczyło ponadto środków transportu publicznego.

W Hiszpanii zatwierdzono zniesienie obowiązku noszenia masek na świeżym powietrzuPAP/EPA/MARISCAL

Koronawirus w Hiszpanii

Jak podał resort zdrowia w ciągu ostatniej doby odnotowano w Hiszpanii 29 zgonów w związku z COVID-19 i ponad 4,3 tys. zakażeń koronawirusem. Ministerstwo poinformowało, że wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców kraju jest stabilny i wynosi 92 przypadki.