Świat

Joe Biden wzywa do uwolnienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19 w obliczu nowego wariantu koronawirusa

Joe Biden wzywa do uwolnienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19 w obliczu nowego wariantu koronawirusa

Prezydent USA Joe Biden ocenił w piątek, że wiadomość o nowym wariancie koronawirusa, Omikronie, "powinna dać do zrozumienia bardziej niż kiedykolwiek, dlaczego ta pandemia nie skończy się, dopóki nie będziemy mieć globalnych szczepień". Wezwał światowych przywódców do zniesienia ochrony własności intelektualnej dotyczącej szczepionek przeciwko COVID-19

Biały Dom opublikował w piątek oświadczenie prezydenta USA Joe Bidena dotyczące wykrycia nowego wariantu koronawirusa, nazwanego Omikron. Amerykański przywódca zwrócił się w nim do "światowej społeczności".

"Wiadomość o tym nowym wariancie powinna dać do zrozumienia bardziej niż kiedykolwiek, dlaczego ta pandemia nie skończy się, dopóki nie będziemy mieć globalnych szczepień. Stany Zjednoczone przekazały już więcej szczepionek do innych krajów niż wszystkie inne kraje łącznie. Nadszedł czas, aby inne kraje dorównały amerykańskiej szybkości i hojności" - napisał.

Prezydent USA wezwał do zniesienia ochrony patentów na szczepionki przeciw COVID-19

"Ponadto, wzywam narody zbierające się w przyszłym tygodniu na spotkaniu ministerialnym Światowej Organizacji Handlu, aby sprostały wyzwaniu USA, jakim jest zniesienie ochrony własności intelektualnej dla szczepionek przeciw COVID, aby te szczepionki mogły być produkowane na całym świecie" - zaapelował Biden.

Przypomniał, że wyraził takie stanowisko już w kwietniu, a piątkowe oświadczenie "ponownie podkreśla znaczenie szybkiego działania".

Biden: jeśli ty i twoje dzieci nie zaszczepiliście się, to nadszedł ten czas

Prezydent Stanów Zjednoczonych zaapelował także do osób, które nie zostały w pełni zaszczepione.

"Zaszczep się już dziś. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ameryka jest światowym liderem w szczepieniu dzieci w wieku 5-11 lat – ale potrzebujemy więcej Amerykanów we wszystkich grupach wiekowych, aby uzyskać ochronę ratującą życie. Jeśli nie zostałeś zaszczepiony lub nie zabrałeś swoich dzieci na szczepienie, to właśnie nadszedł czas" - czytamy w oświadczeniu.

Biden zwrócił się także do Amerykanów, by przyjęli dawkę przypominającą, jeśli mają taką możliwość.

Prezydent oznajmił też, że w związku z pojawieniem się nowego wariantu podjął decyzję o tymczasowym i siedmiu innych krajów z południa Afryki. Ten zakaz podróży ma wejść w życie od poniedziałku.

Omikron - nowy wariant koronawirusa

Na południu Afryki wykryto nowy wariant koronawirusa. Pierwszy przypadek nowego wariantu wykryto w Europie w piątek. .

Podczas piątkowych obrad Światowej Organizacji Zdrowia zdecydowano, że B.1.1.529 zostanie podniesiony do rangi . Otrzymał on nazwę . Nowy wariant według WHO jest prawdopodobnie bardziej zaraźliwy od poprzednich i zawiera "dużą liczbę mutacji, z których część jest niepokojąca". Organizacja podała też, że wstępne dane sugerują, że w porównaniu do dotychczasowych szczepów koronawirusa Omikron niesie ze sobą większe ryzyko ponownej infekcji.