Świat

Kanada. Wiceprezes Huawei Meng Wanzhou odleciała do Chin. Michael Spavor i Michael Kovrig wracają do Kanady

Kanada. Wiceprezes Huawei Meng Wanzhou odleciała do Chin. Michael Spavor i Michael Kovrig wracają do Kanady

Wiceprezes Huawei i USA osiągnęły w piątek porozumienie w sprawie warunkowego zawieszenia postępowania. Meng Wanzhou potwierdziła, że zgadza się na to porozumienie z własnej woli - w piątek odleciała do Chin. "Meng Wanzhou może bez przeszkód opuścić Kanadę" - oświadczyło wcześniej ministerstwo sprawiedliwości tego kraju. Dwaj Kanadyjczycy, Michael Spavor i Michael Kovrig, więzieni w Chinach od grudnia 2018 roku, wracają do kraju – poinformował premier Kanady Justin Trudeau.

W piątek sąd w Nowym Jorku zatwierdził warunkowe zawieszenie postępowania o oszustwo, które było podstawą wniosku ekstradycyjnego Meng w Kanadzie. Wcześniej prawnicy wiceprezes Huawei i Departament Sprawiedliwości USA osiągnęli porozumienie w sprawie warunkowego zawieszenia postępowania. Meng uczestniczyła w rozprawie w Nowym Jorku w formie wideokonferencji.

Po decyzji sądu w Nowym Jorku sąd w Vancouver, na wniosek USA, zakończył postępowanie ekstradycyjne wiceprezes Huawei. Meng Wanzhou, która przez trzy lata przebywała w areszcie domowym w Kanadzie, odleciała w piątek do Chin - podały kanadyjskie media.

Wiceprezes Huawei Meng WanzhouBOB FRID/PAP/EPA

Wiceprezes Huawei porozumiała się z departamentem sprawiedliwości USA

Porozumienie Meng z amerykańskim departamentem sprawiedliwości obowiązuje na cztery lata, licząc od daty zatrzymania wiceprezes Huawei i kończy się 1 grudnia 2022 roku. Warunkowe zawieszenie postępowania stwierdza, że jeśli Meng wypełni nałożone na nią zobowiązania, rząd USA nie będzie podtrzymywał zarzutów, w razie naruszenia warunków porozumienia postępowanie może zostać wznowione – relacjonował na Twitterze dziennikarz publicznego nadawy CBC, obserwujący wirtualne posiedzenie sądu.

Dodał, że Meng uznała, że fakty związane ze sprawą są takie, jak określone w porozumieniu i jeśli naruszy warunki porumienienia, fakty te mogą zostać użyte przeciwko niej. Potwierdziła też, że wszystkie uzgodnione informacje zostały dla jej potrzeby przetłumaczone na chiński (mandaryński).

Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji CBC, częścią porozumienia w sprawie zawieszenia postępowania jest zapłacenie kary.

Meng Wanzhou odleciała do ChinBOB FRID/PAP/EPA

Aresztowani w Chinach Kanadyjczycy Spavor i Kovrig wracają do kraju

Chociaż rząd w Pekinie twierdził, że sprawy Kovriga i Spavora oraz Meng nie są powiązane, w piątek premier Kanady Justin Trudeau poinformował, że dwaj Kanadyjczycy, którzy byli więzieni od 2018 roku, wracają do kraju. - Ci dwaj ludzie przeszli przez niewiarygodnie ciężką próbę. Przez minionych ponad tysiąc dni wykazali siłę, wytrzymałość, odporność i klasę - powiedział Trudeau, cytowany w kanadyjskich mediach.

Dodał, że Spavor i Kovrig wylecieli z Chin samolotem o godzinie 19.30 kanadyjskiego czasu wschodniego (godz. 1 w nocy czasu polskiego) i wracają w towarzystwie ambasadora Kanady w Pekinie Dominica Bartona.

Aresztowanie Spavora i Kovriga w Chinach

Spavor i Kovrig zostali aresztowani w Chinach 10 grudnia 2018 roku, 9 dni po tym jak w Kanadzie zatrzymano na wniosek USA wiceprezes chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei Meng Wanzhou. Na początku sierpnia Spavor został skazany za rzekome szpiegostwo na 11 lat więzienia i deportację. Proces Kovriga, którego także oskarżono o szpiegostwo, zakończył się w marcu, ale od tego czasu nie wydano wyroku.

W piątek po południu czasu miejscowego sąd w Vancouver, prowadzący postępowanie ekstradycyjne wiceprezes Huawei, zakończył w piątek to postępowanie na wniosek USA. Kilka godzin wcześniej w piątek sąd w Nowym Jorku zatwierdził warunkowe zawieszenie postępowania o oszustwo, które było podstawą wniosku ekstradycyjnego Meng w Kanadzie. Porozumienie obowiązuje przez cztery lata, licząc od daty zatrzymania Meng i kończy się 1 grudnia 2022 roku.

Warunkowe zawieszenie postępowania stwierdza, że jeśli Meng wypełni nałożone na nią zobowiązania, rząd USA nie będzie podtrzymywał zarzutów. W razie naruszenia warunków porozumienia postępowanie może zostać wznowione.