Świat

"Każdy, kto się nie zaszczepi, zostanie pozostawiony samemu sobie"

Rząd Izraela pozwolił na otwarcie między innymi sklepów, targowisk i hoteli. Uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, ćwiczyć na siłowni czy korzystać z basenów będą mogli jednak jedynie ozdrowieńcy i osoby zaszczepione przeciw COVID-19. - Idźcie się zaszczepić! - apelował izraelski minister zdrowia Juli Edelstein. Poinformował on, że rząd chce uregulować ustawą kwestię obowiązku szczepień lub regularnego testowania się pracowników mających kontakt z wieloma osobami.

Decyzje o znacznym złagodzeniu trwającego od 27 grudnia 2020 roku trzeciego lockdownu zapadły w związku ze spadkiem wskaźników zachorowalności. Pełnomocnik rządu do spraw walki z koronawirusem Nachman Asz przekazał, że każdy, kto uzyska nieautoryzowany dostęp do miejsc i wydarzeń o ograniczonym dostępie, będzie podlegał surowej karze.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sukces Izraela "kryje się w 17 rozmowach"

W kraju tworzona jest aplikacja i certyfikaty z kodami kreskowymi, które Izraelczycy będą mogli pobrać, aby udowodnić, że zostali zaszczepieni lub przeszli COVID-19. Gabinet zgodził się również na ponowne otwarcie synagog na żydowskie święto Purim pod koniec przyszłego tygodnia, z ograniczeniem do 10 osób przebywających w tym samym pomieszczeniu i 20 na zewnątrz.

Każdy, kto się nie zaszczepi, zostanie pozostawiony samemu sobie. Wczoraj gabinet potwierdził stanowisko ministerstwa zdrowia mówiące, że tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy będą mogli korzystać z siłowni i rozrywki. Idźcie się zaszczepić!

-

Juli Edelstein

Urzędnicy Ministerstwa Zdrowia obawiają się jednak, że świąteczne spotkania wywołają kolejną falę zakażeń, ponieważ zeszłoroczny Purim w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju pierwszej fali.

Izraelski minister zdrowia Juli Edelstein ostrzegł we wtorek, że niezaszczepieni przeciw COVID-19 obywatele "zostaną z tyłu" i nie będą mieli wstępu na siłownie czy imprezy. - Każdy, kto się nie zaszczepi, zostanie pozostawiony samemu sobie. Wczoraj gabinet potwierdził stanowisko ministerstwa zdrowia mówiące, że tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy będą mogli korzystać z siłowni i rozrywki. Idźcie się zaszczepić! - zachęcał na konferencji Edelstein.

Izraelczycy odpoczywają przy porcie w Tel AwiwieABIR SULTAN/PAP/EPA

Szczepienia w Izraelu

We wtorek liczba zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki w Izraelu ma osiągnąć 4 miliony. 2,5 miliona z 9,3 milionów Izraelczyków, czyli ponad jedna czwarta populacji, otrzymało już obie dawki. Wśród obywateli poniżej 50. roku życia zauważalna jest niechęć do szczepień, w tym wśród nauczycieli, co skrytykował ostro minister zdrowia.

Poinformował on, że rząd stara się uchwalić ustawę, która będzie nakładała na wszystkich pracowników mających kontakt z wieloma osobami obowiązek szczepień lub poddawania się testom na obecność wirusa co dwa dni.

Według najnowszych danych resortu zdrowia we wtorek potwierdzono 1747 nowych zakażeń. Zwiększyło to liczbę infekcji od początku pandemii do ponad 732 tysięcy, z czego 5423 chorych zmarło.