Świat

Lekarz-celebryta Mehmet Oz chce startować w wyborach do Senatu

Lekarz-celebryta Mehmet Oz chce startować w wyborach do Senatu

Lekarz-celebryta Mehmet Oz chce być kandydatem republikanów w przyszłorocznych wyborach do Senatu USA w Pensylwanii. Znany od ponad dekady jako gospodarz telewizyjnego talk-show "The Dr. Oz Show" był w przeszłości krytykowany przez środowisko medyczne za promocję suplementów diety i "cudownych kuracji".

Znany z programów telewizji śniadaniowych lekarz-celebryta Mehmet Oz ogłosił we wtorek, że wystartuje w prawyborach, mających wyłonić kandydata republikanów w przyszłorocznych wyborach do Senatu USA w Pensylwanii. Mający tureckie korzenie kandydat może być pierwszym muzułmańskim członkiem izby.

- Straciliśmy zbyt wielu ludzi, miejsc pracy i szans, bo Waszyngton się mylił. Zabrał nam wolność bez dania nam bezpieczeństwa i próbował zabić naszego ducha i naszą godność - powiedział Oz w spocie, opublikowanym przez jego sztab wyborczy. Dodał, że Pensylwania potrzebuje "konserwatysty, który postawi Amerykę na pierwszym miejscu".

Kontrowersyjny lekarz-celebryta Dr Oz ogłosił start w wyborach do Senatu

Oz to kardiochirurg znany od ponad dekady jako gospodarz niezwykle popularnego telewizyjnego talk-show "The Dr. Oz Show". Był w przeszłości krytykowany przez środowisko medyczne za promocję suplementów diety i "cudownych kuracji", z czego - jak zarzucali mu lekarze - miał też czerpać korzyści finansowe. Kontrowersje wywołało też jego poparcie dla stosowania hydroksychlorochiny jako leku przeciwko COVID-19.

W 2016 roku Oz zasłynął z przeprowadzenia badań zdrowotnych ówczesnego kandydata Donalda Trumpa w czasie kampanii wyborczej. Według portalu Politico, obecnie celebryta stara się o oficjalne poparcie dla swojej kandydatury w republikańskich prawyborach. Trump już wcześniej udzielił poparcia Scottowi Parnellowi, ale ten wycofał się z wyścigu w związku z zarzutami o przemoc domową.

Oz, który ma podwójne obywatelstwo USA i Turcji, ma szanse zostać pierwszym muzułmańskim senatorem USA. Mimo że od lat mieszka na przedmieściach Nowego Jorku w stanie New Jersey, będzie startował w wyborach w Pensylwanii - kluczowym stanie, który może przesądzić o tym, która partia będzie sprawować kontrolę nad izbą. Celebryta będzie ubiegał się o mandat obecnie sprawowany przez republikanina Pata Toomeya.