Świat

Litwini mierzą się z falą nielegalnych imigrantów. Czesi wysyłają pomoc

Litwini mierzą się z falą nielegalnych imigrantów. Czesi wysyłają pomoc

Czesi wysłali w piątek pomoc materialną na Litwę w związku z nadzwyczajną sytuacją migracyjną panującą na granicy tego kraju z Białorusią. Konwój finansowany przez czeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ma dotrzeć na Litwę w sobotę.

W wysłanym w piątek transporcie znajduje się 20 namiotów, 100 łóżek polowych z materacami, 500 koców i 500 śpiworów oraz 20 urządzeń ogrzewających. Wartość transportu to około 125 tys. euro

Wicepremier, minister spraw wewnętrznych Czech Jan Hamaczek powiedział dziennikarzom, że trwają rokowania z władzami Litwy na temat ewentualnej pomocy finansowej na ochronę litewskiej i jednocześnie unijnej granicy z Białorusią. Wcześniej Hamaczek obiecał także wysłanie strażników granicznych i ekspertów, którzy mogliby działać na Litwie w ramach misji Frontex lub Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO).

Litewscy żołnierze budują zasieki wzdłuż granicy z Białorusią Ministerstwo Obrony Litwy (kam.lt)
Wzdłuż litewsko-białoruskiej granicy powstają zasieki z drutu kolczastego Ministerstwo Obrony Litwy (kam.lt)

Kryzys migracyjny na Litwie

Od początku roku władze litewskie zatrzymały na granicy z Białorusią 2228 migrantów, czyli 27 razy więcej niż w całym roku poprzednim - podała agencja CTK.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Żywe mięso w wojnie hybrydowej". Dziennikarze śledczy opisali, jak migranci napływają na LitwęRząd w Wilnie uważa, że za napływ nielegalnych imigrantów odpowiedzialne są władze w Mińsku, które posługują się nimi jako bronią polityczną i środkiem nacisku na Unię Europejską, która wprowadziła sankcje wobec Białorusi. Litwa buduje wzdłuż granicy z Białorusią 550-kilometrową barierę z drutem kolczastym.