Świat

Matka premiera Borisa Johnsona nie żyje. Charlotte Johnson Wahl miała 79 lat

Matka premiera Borisa Johnsona nie żyje. Charlotte Johnson Wahl miała 79 lat

Charlotte Johnson Wahl, matka brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, zmarła w szpitalu w Londynie w wieku 79 lat - podał w poniedziałek wieczorem dziennik "Daily Telegraph".

Charlotte Johnson Wahl była malarką - mimo tego, że w wieku 40 lat zdiagnozowano u niej chorobę Parkinsona. Ojca Borisa Johnsona, Stanleya, poślubiła w 1963 roku. Miała z nim czwórkę dzieci - oprócz obecnego premiera, także córkę Rachel, która jest dziennikarką, oraz synów: Jo, który przez pewien czas pełnił różne stanowiska w rządzie na szczeblu wiceministra i Leo, zajmującego się ochroną środowiska. Ze Stanleyem rozwiedli się w 1979 roku

W 1988 r. Charlotte Johnson jeszcze raz wyszła za mąż, za amerykańskiego profesora Nicholasa Wahla, który osiem lat później zmarł. Po jego śmierci wróciła z powrotem do Londynu.

Charlotte Johnson WahlDavid Yeo / News Licensing / Forum

"Najwyższy autorytet" w rodzinie

Jak podał "Daily Telegraph", Boris Johnson określił swego czasu matkę jako "najwyższy autorytet" w swojej rodzinie i przypisał jej zaszczepienie w nim przekonania o równej wartości każdego ludzkiego życia. Pani Johnson Wahl natomiast w 2015 r. powiedziała o swoim najstarszym synu, że ma miękkie serce, a w 2008 r., że gdy podejmował coraz większe wyzwania zawodowe czuła się "pełna troski o niego".

W zeszłym roku podczas pierwszej fali pandemii COVID-19 Boris Johnson wspomniał o matce w trakcie jednej z rządowych konferencji prasowych, mówiąc, że miał nadzieję zobaczyć się z nią w Dzień Matki, ale ostatecznie będzie z nią rozmawiał przez Skype'a.

Boris JohnsonEPA/HOLLIE ADAMS

W 2019 roku, na pierwszej konferencji Partii Konserwatywnej po tym, jak został premierem, Johnson powiedział delegatom, że mają prawo pytać o jego podstawowe zasady i ideały, wyjaśniając, że jego matka nauczyła go wierzyć w "równe znaczenie, równą godność, równą wartość każdej istoty ludzkiej na planecie". W tym samym przemówieniu ujawnił, że jego matka głosowała w referendum z 2016 r. za wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.