Świat

Nieoczekiwany sprawdzian gotowości bojowej wojsk na Białorusi

Nieoczekiwany sprawdzian gotowości bojowej wojsk na Białorusi

Białoruski resort obrony poinformował o wydaniu rozkazów mobilizacyjnych w jednostkach wojskowych w całym kraju. Zapowiedziane nagle ćwiczenia odbędą się "w dzień, jak i w nocy, w lasach i w osadach".

"Głównym celem prowadzonych działań jest sprawdzian i podniesienie gotowości bojowej i zdolności mobilizacyjnej formacji i jednostek wojskowych do wykonywania powierzonych im zadań w nowoczesnych warunkach" - przekazało w poniedziałkowym komunikacie ministerstwo obrony Białorusi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Resort poinformował, że jednostki i pododdziały wojskowe otrzymały zadanie wprowadzenia na najwyższy stopień gotowości bojowej. W szczególności wydano odpowiedni rozkaz uzupełnienia i przygotowania do gotowości bojowej jednej z jednostek wojskowych 120. brygady zmechanizowanej (stacjonującej w Mińsku - red.).

Białoruskie wojsko. Sprawdzian gotowości bojowej mil.by

"Działania wojsk będą się toczyć praktycznie na wszystkich poligonach Sił Zbrojnych oraz w określonych rejonach terenu. Biorąc pod uwagę specyfikę wykonywanych zadań, żołnierze będą musieli działać w różnych warunkach - pokonywać przeszkody wodne, a także wykonywać zadania bojowe zarówno w dzień, jak i w nocy, w lasach i w osadach" - podał resort.

Ministerstwo nie poinformowało, ilu żołnierzy weźmie udział w ćwiczeniach. Nie podano również, kiedy się one zakończą.

Alaksandr Łukaszenka odwiedza poligon pod Grodnem. Zdjęcie archiwalne president.gov.by

W grudniu zeszłego roku państwowa agencja BiełTA podała, że prezydent Alaksandr Łukaszenka zaakceptował plan zastosowania regionalnego zgrupowania wojsk Białorusi i Rosji. Łukaszenka rozmawiał o tym z ministrem obrony Wiktarem Chreninem i szefem sztabu generalnego sił zbrojnych generałem Alaksandrem Walfowiczem.

Regionalne zgrupowanie wojsk, przewidziane w porozumieniach dotyczących Państwa Związkowego, ma na celu - jak mówił Łukaszenka - ochronę granic na kierunku zachodnim Białorusi.

Łukaszenka wizytuje wojskową bazę doświadczalną w obwodzie mińskimpresident.gov.ua