Świat

​"Odważ się na wielkie rzeczy". NASA wysłało na Marsa ukrytą wiadomość

​

Sprawa lądowania łazika na Marsie wciąż elektryzuje. Użytkownicy mediów społecznościowych, którzy analizują najdrobniejsze detale z udostępnionych przez agencję kosmiczną materiałów, zauważyli właśnie coś nietypowego. Ich zdaniem na spadochronie łazika zakodowana została wiadomość - informuje "The Guardian".

Obserwatorzy zauważyli, że biało-czerwony wzór na spadochronie Perseverance, który pomógł mu łagodnie opaść na powierzchnię czerwonej planety, ma konkretne znaczenie. Ich zdaniem za pomocą binarnego kodu komputerowego zakodowano na nim wyrażenie "Odważ się na wielkie rzeczy" - użyte jako motto przez Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA. Każdy z trzech koncentrycznie ułożonych pierścieni odpowiada jednemu słowu. Ponadto uważa się, że wzór na zewnętrznej krawędzi spadochronu reprezentuje współrzędne geograficzne Laboratorium Napędów Odrzutowych, które wykonało większość prac nad łazikiem.

- To niesamowicie emocjonujący moment, kiedy wiesz, że miliony ludzi na całym świecie wstrzymują oddech, czekając na wieści o udanym lądowaniu, a część tego sukcesu jest zasługą wysiłków naszego fantastycznego zespołu tutaj, w Tiverton - powiedział BBC dyrektor brytyjskiej firmy, która stworzyła nowoczesny materiał, wykorzystany do uszycia spadochronu Perseverance.

Hasło "Odważ się na wielkie rzeczy" to niejedyny smaczek związany z lądowaniem łazika na Marsie. Na czerwoną planetę NASA wysłało specjalne mikroczipy z 10,9 miliona nazwisk i 155 esejami, które wysłano do agencji kosmicznej w ramach konkursów na wysłanie nazwisk na Marsa oraz na nazwanie samego łazika.

Pojazd zawiera również odniesienie do pandemii covid, która wpłynęła na przygotowania i przebieg misji na Ziemi. Na aluminiowej tabliczce na łaziku umieszczono wizerunek laski Asklepiosa, starożytnego greckiego symbolu uzdrawiania i medycyny, podtrzymującego Ziemię. Znalazł się tam na cześć pracy pracowników medycznych pierwszej linii podczas pandemii.