Świat

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I zakażony koronawirusem

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I zakażony koronawirusem

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I zakaził się koronawirusem - podał w sobotę rosyjski dziennik "Kommiersant", powołując się na służby prasowe patriarchatu. Przekazano, że 81-letni duchowny ma lekkie objawy i jego stan jest dobry.

Bartłomiej I w ostatnich dniach brał udział w spotkaniach publicznych. Wystąpił m.in. na spotkaniu z okazji 30-lecia piastowania godności patriarchy.

Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa patriarcha wezwał wszystkich, by stosowali się do zaleceń lekarzy i zaszczepili się przeciw COVID-19, "z korzyścią dla siebie i całego społeczeństwa". Duchowny został poddany ogólnemu badaniu w głównym szpitalu w Stambule.

Bartłomiej Ipatriarchate.org

Sam patriarcha był zaszczepiony, a w listopadzie przeszedł operację serca.

Ekumeniczny Patriarchat Prawosławny

Ekumeniczny Patriarchat Prawosławny z siedzibą w Stambule zajmuje miejsce honorowe wśród autokefalicznych Kościołów prawosławnych, ale nie ma jurysdykcji nad ich zwierzchnikami. Większość tych Kościołów rządzi się bowiem za pośrednictwem własnych patriarchatów, a Bartłomiej I jest "pierwszym wśród równych" w gronie patriarchów.

Ekumeniczny (powszechny) patriarcha Konstantynopola pośredniczy natomiast w sporach między Kościołami i występuje z inicjatywami o znaczeniu ogólnoprawosławnym.