Świat

Pełnił ten urząd najdłużej, pożegnał milicję, nie opanował języka ukraińskiego. Arsen Awakow podał się do dymisji

Pełnił ten urząd najdłużej, pożegnał milicję, nie opanował języka ukraińskiego. Arsen Awakow podał się do dymisji

Był uważany za jednego z najbardziej wpływowych członków rządu ukraińskiego. W najnowszej historii niepodległości tego kraju najdłużej kierował Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, wprowadzając radykalne zmiany. Arsen Awakow podał się do dymisji. Według nieoficjalnych doniesień zrobił to na prośbę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow ustąpił ze stanowiska, które zajmował (z przerwami) przez ponad siedem lat – poinformował resort we wtorek. Przyczyn rezygnacji, którą powinien zatwierdzić parlament, nie podano.

Jak wynika z komunikatu MSW Awakow podziękował zespołowi resortu za lata wspólnej pracy. "Dziękuję każdemu oficerowi, szeregowemu i urzędnikowi. To był zaszczyt" – napisał.

Arsen Awakow jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polityków na Ukrainie. Szefem MSW był od 27 lutego 2014 roku. W najnowszej historii niepodległości Ukrainy sprawował ten urząd najdłużej. Kierował resortem za prezydentury Wiktora Juszczenki i Petra Poroszenki. W rządzie Arsenija Jaceniuka (2014-2016), Wołodymyra Hrojsmana (2016-2019), Ołeksija Honczaruka (2019-2020) i Denysa Szmyhala (2020-2021).

W latach 2005-2010 Awakow był przewodniczącym charkowskiej obwodowej administracji, był także posłem do Rady Najwyższej.

Arsen AwakowReuters

Pożegnanie z milicją

Awakow był uważany za jednego z najbardziej wpływowych członków rządu ukraińskiego. Odegrał ważną rolę podczas protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie, w wyniku których został obalony prorosyjski prezydent Wiktor Janukowycz.

Awakow był także jednym z kluczowych organizatorów działań sił ukraińskich w pierwszej fazie konfliktu w Donbasie, który wybuchł po ucieczce Janukowycza do Rosji. To między innymi dzięki niemu na front zostało wysłanych tysiące ochotników, walczących w składzie batalionów, którzy pomogli żołnierzom utrzymać kontrolę nad kilkoma miastami, w tym Mariupolem.

Jako szef MSW Awakow kierował reformą, podczas której utworzono policję i pożegnano się z milicją. Reforma dotknęła także służbę patrolową, została rozwiązana również drogówka, uznawana za jedną z najbardziej skorumpowanych struktur MSW.

Awakow wręcza odznaczenia pracownikom MSW mvs.gov.ua

Sprawa Szeremeta

W ostatnich latach urząd Awakowa i sam minister były jednak ostro krytykowane. Jednym z powodów było dochodzenie w sprawie zabójstwa w Kijowie znanego dziennikarza Pawła Szeremeta. Ponad dwa lata po zabójstwie Awakow poinformował o zatrzymaniu podejrzanych - byłych weteranów działań wojennych w Donbasie. Ich aresztowanie wzbudziło powszechne niezadowolenie.

Paweł Szeremet zginął w centrum Kijowa, w drodze do pracypresident.gov.ua

W maju, podczas konferencji prasowej poświęconej drugiej rocznicy prezydentury, Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest gotów rozważyć rezygnację Awakowa, jeśli podejrzani o zabójstwo Szeremeta zostaną uznani za niewinnych.

Pojawiały się też doniesienia medialne o nadużycie stanowiska przez szefa MSW, dotyczące między innymi udziału firm kontrolowanych przez rodzinę ministra w zakupie wyposażenia, zlecanego przez resort.

Ukraińska sekcja Radio Swoboda przypomniała, że Awakow, który od lat mieszkał w Charkowie w północno-wschodniej części Ukrainie i ma pochodzenie ormiańskie, pozostanie w pamięci jako jeden z ministrów, który nie opanował języka ukraińskiego.

Rada Najwyższa ma głosować nad rezygnacją Arsena Awakowa w najbliższy czwartek.