Świat

Portugalia: Nie żyje były prezydent Jorge Sampaio. Kondolencje od Andrzeja Dudy

Portugalia: Nie żyje były prezydent Jorge Sampaio. Kondolencje od Andrzeja Dudy

Portugalia: Nie żyje były prezydent Jorge Sampaio. Kondolencje od Andrzeja Dudy

Świat
19 minut temu

​Rząd Portugalii ogłosił trzydniową żałobę narodową w związku ze śmiercią byłego prezydenta tego kraju Jorge Sampaio. Socjalistyczny polityk sprawował urząd głowy państwa w latach 1996-2006. Z jego inicjatywy powstał format spotkań europejskich szefów państw, zwany Grupą Arraiolos. "Jestem głęboko zasmucony śmiercią byłego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio, wybitnego męża stanu i obrońcy praw człowieka" - napisał prezydent RP Andrzej Duda.

Jorge Sampaio, który zmarł w piątek wskutek niewydolności oddechowej, w przeszłości pełnił m.in. urząd burmistrza Lizbony oraz sekretarza generalnego portugalskiej Partii Socjalistycznej. Po odejściu z urzędu prezydenta Portugalii został specjalnym wysłannikiem, a następnie wysokim przedstawicielem sekretarza generalnego ONZ.

Andrzej Duda: Sampaio był wielkim Europejczykiem

Z inicjatywy Sampaio w 2003 r., w portugalskiej miejscowości Arraiolos, zwołano spotkanie z udziałem prezydentów Portugalii, Polski, Niemiec, Finlandii, Węgier i Łotwy. Z czasem inicjatywa ta przerodziła się w cykliczne nieformalne spotkania przedstawicieli władz kilkunastu państw Unii Europejskiej.

Smutek z powodu śmierci Sampaio wyraził w piątek na Twitterze polski prezydent Andrzej Duda. "Jestem głęboko zasmucony śmiercią byłego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio, wybitnego męża stanu i obrońcy praw człowieka, wielkiego Europejczyka" - napisał w piątkowy wieczór na Twitterze.

W dniach 14-15 września polski przywódca odwiedzi Rzym, gdzie weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos. Tematami rozmów będzie przyszłość Unii Europejskiej "jako globalnego gracza". W opinii Andrzeja Dudy, organ, który założył Jorge Sampaio, "uczynił jego spuściznę nieśmiertelną".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Duda | Jorge Sampaoli | Portugalia
Wasze komentarzeNo hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – .

Reklama

Reklama

ZAKUPY