Świat

Rosja. Powodzie na Dalekim Wschodzie i pożary tajgi na Syberii

Rosja. Powodzie na Dalekim Wschodzie i pożary tajgi na Syberii

Rosja. Powodzie na Dalekim Wschodzie i pożary tajgi na Syberii

Świat
14 minut temu

Ulewne deszcze, jakie nawiedziły wschodnią część Azji, dały o sobie też znać na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Powodzie wystąpiły tam w 99 miejscowościach - podał w sobotę resort obrony cywilnej, sytuacji nadzwyczajnych i likwidacji skutków klęsk żywiołowych. Powodzie nie są jedynym problemem wschodniej Syberii, do której Rosjanie zaliczają też region Dalekiego Wschodu. Pożary pustoszące tajgę w Jakucji obejmują już ponad 2,1 mln hektarów.

"Z terenów objętych powodzią ewakuowano łącznie 4 tys. osób. Znalazły one schronienie w 23 centrach czasowego zakwaterowania" - poinformowano.

"Powodzie spowodowały zniszczenie bądź uszkodzenie 2355 domów mieszkalnych, 54 obiektów użyteczności publicznej, 76 mostów oraz 408 fragmentów dróg" - zaznaczono również w komunikacie ministerstwa.

W związku z prognozami, które przewidują dalsze opady, zespół ratowników zajmujących się niesieniem pomocy potencjalnym i rzeczywistym powodzianom został powiększony do 253 osób.

"Sytuacja jest bardzo trudna"

W regionie przebywa od soboty wiceminister ds. obrony cywilnej, sytuacji nadzwyczajnych i likwidacji skutków klęsk żywiołowych Wiktor Jacucenko. Odbył on naradę z przedstawicielami lokalnych struktur resortu z Kraju Nadmorskiego, Republiki Sacha-Jakucja, Czukotki i Kraju Chabarowskiego.

- Sytuacja jest wciąż bardzo trudna. (...) Koncentrujemy się na ratowaniu domów mieszkalnych i zakładów produkcyjnych. Zależy nam na tym, żeby wyjść z zagrożenia powodziowego i pożarowego z maksymalnie niewielkimi stratami w całym regionie - powiedział po zakończeniu narady dziennikarzom wiceminister.

Powodzie nie są jedynym problemem wschodniej Syberii, do której Rosjanie zaliczają też region Dalekiego Wschodu. Pożary pustoszące tajgę w Jakucji obejmują już ponad 2,1 mln hektarów. W akcję ich gaszenia zaangażowanych jest łącznie 2775 strażaków, 320 wozów strażackich oraz 10 helikopterów gaśniczych - pisze agencja TASS.

Komentuj