Świat

Rzym: Burmistrz pomyliła Koloseum z amfiteatrem we Francji

Rzym: Burmistrz pomyliła Koloseum z amfiteatrem we Francji

Władze Rzymu i burmistrz Virginia Raggi mierzą się z falą krytyki. Powodem jest rozpowszechniony w mediach społecznościowych film, w którym zamiast Koloseum pokazany został starożytny amfiteatr w mieście Nimes we Francji.

Reklama

Zgrzyt, jak się zauważa, jest tym większy, że Raggi - wielokrotnie krytykowana za złe zarządzanie Wiecznym Miastem - ubiega się o wybór na drugą kadencję.

Zamiast Koloseum był amfiteatr z Nimes

Zarząd włoskiej stolicy przygotował, a burmistrz rozpowszechniła na swoim profilu w mediach społecznościowych, krótki oficjalny film zapowiadający, że w 2023 roku w Rzymie odbędą się wielkie zawody golfowe o Puchar Rydera z udziałem najlepszych zawodników na świecie. W istocie impreza ta odbędzie się w gminie Guidonia, należącej do obszaru metropolitalnego.

Reklamowy spot otwierał widok antycznego amfiteatru; jednak nie Koloseum, ale w Nimes na południu Francji. Tamtejsza Arena jest najlepiej zachowanym rzymskim amfiteatrem na świecie.

"Rzymie, wytrzymaj", "aż chce się płakać"

Na burmistrz runęła fala krytyki ze strony polityków.

- Aż chce się płakać, bo na wideo wyprodukowanym przez zarząd miasta zamiast Koloseum jest Arena w Nimes - stwierdził deputowany z Rzymu Luciano Nobili. - Takiego błędu - podkreślił - nie popełniłby nawet uczeń szkoły podstawowej.

Parlamentarzysta dodał sarkastycznie: - Rzymie, wytrzymaj, ta kadencja już się prawie kończy.

Lider Partii Demokratycznej w stolicy Włoch Andrea Casu zapytał zaś: - Czy osoba, która przez pięć lat była burmistrzem i nie potrafi nawet rozpoznać Koloseum może ponownie ubiegać się o ten urząd?

- Nie. W mediach społecznościowych jest to następny przykład szaleństwa, jakie ma miejsce w stolicy - podkreślił lokalny polityk.

Po fali krytyki i złośliwych komentarzy z nagrania usunięto widok francuskiej Areny.