Świat

Saakaszwili twierdzi, że prowadzi głodówkę. Premier Gruzji: osobiście kupił siedem słoików miodu

Saakaszwili twierdzi, że prowadzi głodówkę. Premier Gruzji: osobiście kupił siedem słoików miodu

Premier Gruzji Irakli Garibaszwili zarzucił opozycji urządzanie "cyrku" wokół uwięzienia byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. Według niego "człowiek, który głoduje, nie zjada pół kilograma miodu". Wcześniej lekarz Saakaszwilego powiedział, że stan polityka, który prowadzi głodówkę protestacyjną w więzieniu w Rustawi, pogorszył się i konieczna jest jego hospitalizacja.

Premier Gruzji Irakli Garibaszwili oświadczył, że przebywający w więzieniu i prowadzący głodówkę były prezydent Micheil Saakaszwili "osobiście kupił siedem słoików miodu". - Mówię to z całą odpowiedzialnością - dodał.

Według szefa rządu stan zdrowia Saakaszwilego jest zadowalający, a opozycja urządza "cyrk", by poprawić swoje notowania przed drugą turą wyborów lokalnych, która odbędzie się 30 października w 20 miastach i jednostkach samorządowych.

Saakaszwili został zatrzymany w Tbilisi PAP/EPA

Współpracownicy Saakaszwilego o "kwestii miodu" i stanie zdrowia polityka

Współpracownicy Saakaszwilego uściślają tymczasem "kwestię miodu" i dementują informacje przekazane przez premiera. Eka Chercheulidze, która w poniedziałek odwiedziła Saakaszwilego, powiedziała mediom, że owszem, kupił on w więziennym sklepie pięć opakowań miodu po 50 mg, ale po tym, jak w mediach zaczęły się "spekulacje", cztery opakowania zwrócił administracji.

W niedzielę lekarz Saakaszwilego, który odwiedził go w więzieniu, poinformował, że stan zdrowia polityka z powodu głodówki uległ znacznemu pogorszeniu, a także że cierpi on na chorobę krwi, talasemię, przy której zdecydowanie przeciwskazane jest prowadzenie głodówki. Wcześniej pojawiły się informacje, że polityk miał schudnąć 14 kilogramów.

Opozycja organizuje tymczasem mitingi i akcje poparcia Saakaszwilego, domagając się jego uwolnienia. Na 14 października Nika Melia, szef założonej przez Saakaszwilego partii Zjednoczony Ruch Narodowy, zapowiedział wielką manifestację w centrum Tbilisi.

Micheil SaakaszwiliRemko de Waal/EPA/PAP

Saakaszwili odrzuca oskarżenia

Saakaszwili, były prezydent i wróg numer jeden partii rządzącej Gruzińskie Marzenie, który został w kraju zaocznie skazany na karę więzienia za nadużycia władzy w czasie sprawowania urzędu, wrócił do kraju 1 października, w przededniu wyborów lokalnych. Według władz przekroczył on granicę nielegalnie, za co również ma być sądzony.

Polityk został zatrzymany i osadzony w więzieniu w Rustawi. Władze zapowiedziały, że nie zostanie ułaskawiony i spędzi w więzieniu "co najmniej" sześć lat, na które został już prawomocnie skazany. W poniedziałek Garibaszwili powiedział, że ekstradycja Saakaszwilego na Ukrainę, której jest obecnie obywatelem, "jest wykluczona".

Wybory lokalne wygrała partia władzy Gruzińskie Marzenie, jednak w części miast, m.in. w Tbilisi, ma się odbyć druga tura.