Świat

"To nasz wspólny strategiczny cel". Przedstawiciel Departamentu Stanu USA z wizytą w Polsce

Doradca Departamentu Stanu USA Derek Chollet rozpoczął w czwartek wizytę w Polsce. Spotkał się między innymi z wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem. "Bliska współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych to nasz wspólny strategiczny cel" - ocenił po rozmowie dyplomatów chargé d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.

Przebywający od środy w Polsce podsekretarz stanu i doradca polityczny szefa dyplomacji USA Antony'ego Blinkena, Derek Chollet spotkał się w czwartek po południu z wiceministrem spraw zagranicznych Polski Marcinem Przydaczem. Jak poinformowano, w czasie rozmów omawiano kwestie priorytetowe w relacjach polsko-amerykańskich, w tym bezpieczeństwo regionu i wspólne zaangażowanie na rzecz wartości i instytucji demokratycznych.

"Bliska współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych to nasz wspólny strategiczny cel. Doceniamy wkład Polski w promowanie demokracji na Białorusi oraz przeciwstawienie się szkodliwym działaniom Rosji. Jesteśmy także głęboko zaangażowani w Inicjatywę Trójmorza" - napisał na Twitterze chargé d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu, załączając zdjęcie ze spotkania.

Doradca Departamentu Stanu Derek Chollet w Polsce

"Doradca Departamentu Stanu Derek Chollet rozpoczął wizytę w Polsce od złożenia wieńca przy Pomniku Powstania Warszawskiego, aby oddać hołd jego bohaterom. Ich odwaga, hart ducha i dążenie do wolności nigdy nie będą zapomniane" - napisała ambasada Stanów Zjednoczonych na Twitterze.

Później Derek Chollet spotkał się z pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim. Jak poinformowała ambasada USA w Polsce, tematem rozmowy było "bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu, a także zagadnienia związane ze zmianami klimatu".

W czwartek po południu z Cholletem spotka się marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Przedstawiciel Departamentu Stanu w Warszawie

O planowanej wizycie Dereka Cholleta w Polsce i na Ukrainie informował na początku tego tygodnia Departament Stanu USA. Celem wizyty Cholleta jest "wzmocnienie strategicznej wartości relacji Stanów Zjednoczonych z Ukrainą i Polską" – napisano w komunikacie resortu.

Departament poinformował, że podczas wizyty w Warszawie Chollet spotka się z przedstawicielami władz i społeczeństwa obywatelskiego, z którymi "omówi strategiczne kwestie dwustronne i regionalne", a także poruszy temat "wspólnego zaangażowania na rzecz wartości i instytucji demokratycznych". W planach ma także rozmowy z liderami biznesu mające na celu "wzmocnienie dwustronnych więzi gospodarczych".

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że tematyka rozmów z Derekiem Cholletem będzie dotyczyła m.in. polityki wschodniej, kwestii bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, współpracy gospodarczej i relacji dwustronnych między Polską i USA.

"Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim i o polskich bohaterach"

Przy okazji wizyty amerykańskiego dyplomaty w Polsce, który rozpoczął ją od złożenia wieńca przed pomnikiem Powstania Warszawskiego, Bix Aliu napisał w mediach społecznościowych, że "historia Polski pełna jest trudnych momentów i tragicznych wydarzeń, ale Polacy nigdy nie stracili nadziei". "Za każdym razem potrafili się zjednoczyć i walczyć o swoją ojczyznę i o wolność, nawet w najcięższych sytuacjach. Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim i o polskich bohaterach" - zaznaczył.

1 sierpnia przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wynosiły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

PROGRAM OCHODÓW 77. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO