Świat

USA. Co najmniej 50 ofiar serii tornad w Stanach Zjednoczonych

USA. Co najmniej 50 ofiar serii tornad w Stanach Zjednoczonych

Piątkowy wieczór i sobotni poranek przyniosły Stanom Zjednoczonym gwałtowną pogodę. W co najmniej pięciu stanach doszło do serii tornad. Władze regionów oszacowały, że mogło zginać łącznie 50 osób.

Zawalone domy i gruzowiska to skutki tornada, które przeszło późnym wieczorem w piątek przez miejscowość Mayfield w Kentucky. Tego dnia przez pięć stanów - Arkansas, Illinois, Kentucky, Missouri i Tennessee - przechodził silny system pogodowy z burzami. Według informacji przekazanej przez władze, napłynęły około 24 zgłoszenia dotyczących różnych tornad.

Jak dodano, z powodu dynamicznej pogody mogło zginąć co najmniej 50 osób.

Gubernator Kentucky Andy Beshear tuż przed północną wydał decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Do pomocy poszkodowanym wezwano Gwardię Narodową. Jak zaznaczył, istnieje niebezpieczeństwo, że ofiar śmiertelnych będzie jeszcze więcej.

Niebezpiecznie także w Arkansas

Co najmniej dwie osoby zginęły, a pięć odniosło obrażenia po uderzeniu tornada w piątek wieczorem czasu lokalnego w domu opieki w małym miasteczku Monette w stanie Arkansas.

Lokalna telewizja KAIT cytowała sędziego Marvina Daya z hrabstwa Craighead, który powiedział, że dwie osoby zginęły, pięć zostało rannych, a co najmniej 20 uwięzionych w zawalonym domu opieki Monette Manor w pobliżu granicy z Tennessee. Znajdowały się tam miejsca dla około 90 pensjonariuszy.

Ekipy ratunkowe, które przybyły do Monette Manor, mówiły o licznych zniszczeniach w mieście.

Pojawiły się doniesienia, że został uszkodzony także dom opieki w pobliskiej miejscowości Truman. Zmierzały tam straż pożarna policja i ekipy ratunkowe. Według agencji prasowej Associated Press, tornada wystąpiły także w niektórych częściach Środkowego Zachodu. Gubernator Arkansas Asa Hutchinson pisał na Twitterze o trąbie powietrznej, która uderzyła w hrabstwo Missisipi.

Z powodu burz w Edwardsville, w stanie Illinois, ekipy ratunkowe interweniowały w tamtejszym magazynie Amazona, gdzie zawalił się dach. Pojawiły się doniesienia o rannych lub uwięzionych ludziach.

Zawalony dach magazynu Amazona w Edwardsville LAWRENCE BRYANT/Reuters/Forum

Wydano alerty meteorologiczne

Amerykańska Krajowa Służba Meteorologiczna wydała w piątek wieczorem ostrzeżenia przed tornadami dla obszarów w kilku stanach, w tym Arkansas, Tennessee, Missouri i Illinois.

Oprócz tornad, burze przyniosły stanom silne porywy wiatru i opady gradu. Zgłoszenia dotyczące zniszczeń napływały jeszcze w sobotę rano. Oprócz tego, lokalne przedsiębiorstwa energetyczne podały, że ponad 240 tysięcy mieszkańców zostało pozbawionych prądu.

Według prognoz, intensywność burz będzie się stopniowo zmniejszać. Do sobotniego wieczora w znacznej części wschodnich obszarów Stanów Zjednoczonych prognozowane są opadać deszcz. Z kolei silniejsze burze mogą występować na obszarze rozciągającym się od dolin Ohio i Tennessee do Zatoki Perskiej. Możliwe są silniejsze porywy wiatru, grad oraz pojedyncze tornada - ostrzegają synoptycy.