Świat

VSS Unity wystartował. Rozpoczął się pierwszy w historii turystyczny lot na krawędź kosmosu

VSS Unity wystartował. Rozpoczął się pierwszy w historii turystyczny lot na krawędź kosmosu

Dwukadłubowy samolot VMS Eve z podczepionym rakietoplanem VSS Unity wystartował w niedzielę po południu z lotniska w Nowym Meksyku. Na pokładzie znajduje się brytyjski miliarder Richard Branson. Jest to pierwszy kosmiczny lot turystyczny. Szef koncernu Virgin Galactic uprzedził tym samym innego miliardera Jeffa Bezosa, który planuje wylecieć 20 lipca.

71-letni miliarder Richard Branson jest członkiem lotu testowego pojazdu VSS Unity (po ang. Jedność), rozwijanego przez jego firmę Virgin Galactic. Na pokładzie rakietoplanu, oprócz Bransona, znajduje się także trzech pracowników firmy i dwóch pilotów. Sześcioosobowa załoga odbywa lot suborbitalny do granicy kosmosu.

Lot miał pierwotnie rozpocząć się o godzinie 15 czasu polskiego, ale został przesunięty o 90 minut z powodu nocnych burz z piorunami - przekazała firma Virgin Galactic. Ten termin też nie został dotrzymany.

Statek matka - VMS Eve wystartował z portu kosmicznego w Nowym Meksyku, mając pod sobą podczepiony pojazd VSS Unity (nazwę tę nadał słynny fizyk Stephen Hawking). Na wysokości około 16 kilometrów VSS Unity się odczepi i będzie podróżować z prędkością około trzech Machów (około 3700 kilometrów na godzinę na poziomie morza) do wysokości około 90 km nad Ziemią. Załoga i pasażerowie doświadczą kilku minut w stanie nieważkości, zobaczą krzywiznę Ziemi i powrócą na lądowisko w Nowym Meksyku.

Virgin Galactic w kosmosie Virgin Galactic

Wyścig "kosmicznej trójki" miliarderów

Nieco tydzień po locie Bransona, 20 lipca, w kosmos ma polecieć Jeff Bezos, najbogatszy człowiek świata, który właśnie Wsiądzie na pokład statku New Shepard. To nawiązanie do Alana Sheparda, pierwszego Amerykanina w kosmosie. Kapsuła z załogą przekroczy granicę kosmosu, która znajduje się na wysokości 100 kilometrów nad Ziemią.

Ostatnim z "kosmicznej trójki" jest niemniej znany i ekscentryczny - Elon Musk, który od lat z firmą SpaceX rozwija komercyjne loty kosmiczne. Tym razem nie bierze udziału w wyścigu miliarderów i, przynajmniej na razie, nie planuje wystrzelenia siebie w kosmos. To jednak firma Muska jest uważana za lidera tego wyścigu, gdyż współpracuje z amerykańską agencją NASA i regularnie wysyła astronautów na orbitę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zresztą jesienią wynajmie kapsułę Dragon (po ang. Smok) do prywatnego lotu.