Świat

We wtorek rozmowa Bidena z Putinem. Mówił o tym Kreml, jest oficjalne potwierdzenie z Białego Domu

We wtorek rozmowa Bidena z Putinem. Mówił o tym Kreml, jest oficjalne potwierdzenie z Białego Domu

Biały Dom potwierdził w sobotę oficjalnie, że we wtorek odbędzie się rozmowa prezydentów USA i Rosji Joe Bidena i Władimira Putina za pośrednictwem łącza wideo. Wcześniej taką nieoficjalną informację podała agencja Reutera, powołując się na nieoficjalne źródła i doniesienia Kremla. Dokładna godzina rozmowy nie została jeszcze podana.

Tematem rozmowy będzie między innymi zwiększona obecność rosyjskiej armii przy granicy z Ukrainą, ale także stosunki bilateralne USA i Rosji.

Spotkanie Biden-Putin. Oficjalne potwierdzenia

"Prezydent Biden wyrazi obawy USA, związane z rosyjską obecnością wojskową przy granicy z Ukrainą i potwierdzi poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" – napisała w oświadczeniu rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Dodała, że inne tematy rozmowy to: "stabilność strategiczna, kwestie cybernetyczne i regionalne". Z kolei według Moskwy obaj przywódcy będą rozmawiać o stosunkach dwustronnych i realizacji porozumień, osiągniętych na czerwcowym szczycie w Genewie.

- Stosunki dwustronne, oczywiście Ukraina i realizacja porozumień osiągniętych w Genewie to główne punkty porządku obrad – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Joe BidenPAP/EPA/Oliver Contreras

W piątek Biden zapowiadał, że odbędzie "długą dyskusję" z Putinem na temat kryzysu rosyjsko-ukraińskiego i że nie zaakceptuje "czerwonych linii" Rosji. - Od dawna wiemy o działaniach Rosji i spodziewam się długiej dyskusji z Putinem – mówił dziennikarzom.

Biden poinformował także, iż przygotowuje pakiet "inicjatyw", który ma sprawić, że ewentualna ponowna inwazja Rosji na Ukrainę będzie "bardzo, bardzo trudna". Z kolei doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow nie wykluczył, że jednym z tematów rozmowy Putina z Bidenem będzie kwestia gwarancji nierozszerzania NATO na wschód, których domaga się Rosja.

Kreml potwierdza rozmowę Putina z Bidenem

Agencja Interfax podała wcześniej, że Kreml potwierdził w sobotę wtorkową rozmowę Bidena i Putina. Władze Rosji poinformowały, że tematem będą stosunki dwustronne obu państw, sytuacja wokół Ukrainy oraz implementacja porozumień zawartych podczas ostatniego i jak dotychczas jedynego spotkania Bidena i Putina w czerwcu bieżącego roku w Genewie.

Władimir PutinEPA/MIKHAIL METZEL

Amerykański sprzeciw wobec żądań Rosji

W czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem w Sztokholmie i zażądał od Rosji wycofania wojsk z granicy z Ukrainą. Ławrow odparł, że Zachód "igrał z ogniem", odmawiając Rosji głosu w sprawie dalszej ekspansji NATO na kraje byłego ZSRR.

, odnosząc się do rosyjskich żądań, oświadczyła w piątek, że to państwa NATO decydują, kto jest członkiem Sojuszu, a nie Rosja. Możliwość wszelkich zobowiązań, których jako "gwarancji" żąda Rosja, odrzuca stanowczo również Ukraina.

Według najnowszych danych przekazanych przez ukraińskie władze obecnie przy granicach z Ukrainą, na anektowanym Krymie i w samozwańczych republikach w Donbasie jest 94 tys. rosyjskich wojskowych. Prezydent USA Joe Biden oświadczył w piątek, że on i jego doradcy przygotowują kompleksowy mających na celu powstrzymanie Putina od ewentualnej inwazji. Nie podał szczegółów, ale administracja Bidena omówiła współpracę z europejskimi sojusznikami w celu nałożenia dalszych sankcji na Rosję.