Świat

Zalane ulice, zawalone domy, awaria w szpitalu. Nie żyje sześć osób, ponad 30 jest poszukiwanych

Zalane ulice, zawalone domy, awaria w szpitalu. Nie żyje sześć osób, ponad 30 jest poszukiwanych

Sześć osób, w tym dwóch strażaków, straciło życie w środę wieczorem w wyniku powodzi na zachodzie Niemiec - poinformowała w nocy miejscowa policja. Z powodu ulewnego deszczu zawaliło się tam sześć domów. Ponad 30 osób pozostaje zaginionych - podaje niemiecki nadawca SWR.

Niemiecka służba meteorologiczna wydała w środę ostrzeżenie o ekstremalnych warunkach pogodowych dla trzech landów na zachodzie kraju. Najbardziej ucierpiała Nadrenia Północna-Westfalia. Nawałnice zakłóciły transport drogowy, kolejowy i rzeczny w tym najbardziej zaludnionym regionie Niemiec.

W wielu częściach landu doszło w środę do powodzi po ulewnych deszczach. Jak poinformowała policja, najpierw w mieście Altena w czasie akcji ratunkowej utopił się 46-letni strażak, a dwie godziny później, podczas działań na terenie elektrowni Werdohl-Elverlingsen, zasłabł i zmarł mimo prób reanimacji jego 52-letni kolega. Agencja Reutera donosi o czterech ofiarach śmiertelnych w powiecie Ahrweiler w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat.

Ponad 30 osób pozostaje zaginionych.

Władze ewakuowały jedną z dzielnic w stolicy Nadrenii Północnej-Westfalii, Duesseldorfie.

Ulewne deszcze i powódź w Duesseldorfie w Nadrenii Północnej-Westfalii

Stan wyjątkowy w Hagen

Miasto Hagen w Nadrenii Północnej-Westfalii ogłosiło stan wyjątkowym po tym, jak w wyniku ulewnego deszczu wylała rzeka Volme. Miejscowy zespół kryzysowy ostrzegł osoby mieszkające w pobliżu rzek, by jak najszybciej udały się na wyższe piętra swoich domów.

- Takie sytuacje obserwujemy zwykle jedynie zimą - powiedział stacji WDR Bernd Mehlig, przedstawiciel lokalnych władz ds. środowiska. - Taka pogoda, z taką intensywnością latem, jest czymś zupełnie niezwykłym - dodał.

Według SWR 25 domów w dzielnicy Schuld bei Adenau w regionie Eifel jest zagrożonych zawaleniem - podaje SWR, powołując się na lokalną policję. W jednym ze szpitali w Hagen powódź spowodowała awarię wind.

W czwartek do Nadrenii Północnej-Westfalii ma udać się Armin Laschet, kandydat chadeków do objęcia urzędu kanclerza Niemiec.