Świat

Zmarł Rush Limbaugh. Dziennikarz miał 70 lat

Zmarł Rush Limbaugh. Dziennikarz miał 70 lat

Nie żyje amerykański dziennikarz oraz komentator radiowy i telewizyjny Rush Limbaugh. Gospodarz programu radiowego "The Rush Limbaugh Show" w środę w wieku 70 lat.

Limbaugh, który był chory na raka płuc, miał miliony dzielących jego konserwatywne poglądy słuchaczy i widzów. Przeprowadzał wiele wywiadów. W kręgach dziennikarskich określany był jako radiowa ikona, tytan, architekt ruchu centroprawicowego. Przypisuje mu się zdolność do tego, że prawicowe radio stało się w Ameryce opłacalne.

"Jego głos przyciągał miliony słuchaczy, wychwalał konserwatystów żądnych, by ich przekonania znajdowały odzwierciedlenie na falach radiowych i uczynił republikanów mających na to niewielkie szanse osobistościami na skalę krajową" - zauważyło radio publiczne NPR.

Jak podkreślają media w USA, wpływ Limbaugha w kręgach konserwatywnych był tak wielki, że zabiegali o niego trzej prezydenci republikańscy: George H.W. Bush, George W. Bush oraz Donald Trump. Przyznał on w lutym 2020 roku dziennikarzowi najwyższe amerykańskie odznaczenie cywilne, Prezydencki Medal Wolności.

Do końca życia popierał Trumpa

Limbaugh do końca był zagorzałym orędownikiem byłego prezydenta. Podzielał jego twierdzenia, że podczas ostatnich wyborów dopuszczono się fałszerstw.

Trump mówił w środę, że rozmawiał z swym zwolennikiem kilka dni wcześniej i był on już w bardzo złym stanie. Przypomniał, że po raz pierwszy spotkali się po rozpoczęciu kampanii prezydenckiej w 2016 roku. - Był ze mną od samego początku - stwierdził były prezydent.

W oświadczeniu, wygłoszonym po wywiadzie dla konserwatywnej telewizji Fox, Trump wraz z żoną Melanią złożył rodzinie zmarłego "najszczersze kondolencje".

- Jego honor, odwaga, siła i lojalność nigdy nie zostaną zastąpione. Rush był patriotą, obrońcą wolności, wierzył w wielkość, jaką reprezentuje nasz kraj. (...) Będzie nam go bardzo brakowało - powiedział Trump.

Liberalna stacja CNN określiła natomiast Limbaugha jako "samozwańczego doktora demokracji" przewodzącego konserwatywnej rewolucji medialnej. "Uderzał- jak mówił - w 'feminazistki', 'nawiedzonych ekologów', 'komunistycznych liberałów' i prominentnych Afroamerykanów, a zwłaszcza w byłego prezydenta Baracka Obamę" - oceniła CNN.