Świat

Zrobili kukły "z cynicznymi podpisami i wizerunkami urzędników"

Zrobili kukły

Centrum obrony praw człowieka Wiasna poinformowało w poniedziałek, że trojgu mieszkańcom Mohylewa wymierzono kary od trzech do trzech i pół roku kolonii karnej za powieszenie sześciu kukieł z wizerunkami twarzy wyższych urzędników. Według Wiasny w sprawie są jeszcze inni zatrzymani.

Dwie osoby skazano na 3,5 roku kolonii karnej, a jedną na 3 lata. Uznano ich za winnych złośliwego chuligaństwa i obrazy prezydenta. Dwoje oskarżonych przebywało w areszcie od listopada, a jedna była objęta zakazem wyjazdu, ale ją także aresztowano po ogłoszeniu wyroku.

Skazanym zarzucono, że przygotowali sześć kukieł wielkości człowieka "z cynicznymi podpisami i wizerunkami wyższych urzędników", powiesili je na wiaduktach w okolicy wsi Wilczyce i Lubuż, po czym sfotografowali i zdjęcia zamieścili w internecie. Według Wiasny w sprawie są jeszcze inni zatrzymani.

Zatrzymania w Dniu Wolności na Białorusi STR/PAP/EPA

"Normalizacja relacji niemożliwa, dopóki więźniowie polityczni nie zostaną uwolnieni"

Po piątkowym spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Białorusi ambasadorowie Francji i Niemiec "przypomnieli stanowisko Unii Europejskiej, które głosi, że normalizacja relacji jest niemożliwa, dopóki nie dojdzie do zaprzestania działań siłowych wobec pokojowych demonstrantów, a wszyscy więźniowie polityczni nie zostaną uwolnieni".

Dyplomaci wskazali, że pozostałe warunki to "szeroki dialog polityczny z udziałem wszystkich stron i, w efekcie, przeprowadzenie nowych wyborów prezydenckich" - podano w komunikacie ambasadorów Niemiec Manfreda Huterera i Francji Nicolasa de Lacoste po piątkowym spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem.

Spotkanie z szefem białoruskiej dyplomacji, jak wskazali ambasadorowie, "miało konstruktywny przebieg". "Uładzimir Makiej poinformował rozmówców o przebiegu procesu konstytucyjnego i o innych aspektach rozwoju sytuacji wewnątrz kraju" – podało w piątek w komunikacie MSZ Białorusi. Strona białoruska w czasie rozmowy przedstawiła "podejście i zasady, na jakich gotowa jest budować współpracę z partnerami zachodnimi". "Potwierdzono też wzajemne zainteresowanie utrzymaniem kanałów komunikacji, kontynuowaniem kontaktów roboczych i podtrzymaniem dialogu" – napisano w komunikacie.