Tech

Alerty IMGW - intensywne opady śniegu i oblodzenie. Prognoza zagrożeń

Alerty IMGW - intensywne opady śniegu i oblodzenie. Prognoza zagrożeń

IMGW wydał prognozę zagrożeń na kolejne dni. Z prognoz synoptyków wynika, że w wielu regionach Polski zrobi się zimowo. Będzie intensywnie sypać śnieg, może też być bardzo ślisko. Sprawdź, gdzie pogoda może sprawiać utrudnienia.

O ile w czwartek pogoda nie powinna sprawiać kłopotu, na piątek synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują pogorszenie pogody.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek - intensywne opady śniegu i oblodzenia

W piątek jednym z zagrożeń będą intensywne opady śniegu. Sypać ma w województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim i opolskim.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu oznacza opady powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 centymetrów w czasie do 12 godzin lub opad śniegu 15-20 cm w czasie 24 godzin.

Oprócz tego mogą wystąpić groźne oblodzenia. Ostrzeżeń przed nimi należy spodziewać się w województwach: małopolskim, świętokrzyskim i śląskim.

Ostrzeżenie przed oblodzeniem oznacza spadek temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników.

Prognoza zagrożeń na piątekIMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę - intensywne opady śniegu

Intensywne opady śniegu będą zagrożeniem także w sobotę. Mogą zostać wydane w województwach podlaskim oraz warmińsko-mazurskim (wszędzie, z wyłączeniem powiatów na zachodzie regionu).

Prognoza zagrożeń na sobotęIMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na niedzielę - intensywne opady śniegu

W niedzielę intensywne opady śniegu obejmą jeszcze większą część kraju.

Ostrzeżenia meteorologiczne przed tym zagrożeniem są prognozowane w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim oraz północnych powiatach województwa podlaskiego.

Prognoza zagrożeń na niedzielęIMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń IMGW

Według definicji IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.