Tech

Będzie przetarg na długo wyczekiwany Park Linearny Suwak na Służewcu

Będzie przetarg na długo wyczekiwany Park Linearny Suwak na Służewcu

Wzdłuż linii kolejowej przy ulicy Suwak powstanie centrum rekreacji ze ścieżką rowerową, ławkami i ogrodami deszczowymi. Wydeptane ścieżki zamienią się w alejki i drogi rowerowe. Oprócz ławek, będą też leżaki, łąka kwietna czy piasek. Jeszcze w lipcu zostanie ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie długo wyczekiwanego przez mieszkańców parku.

Plan na park linearny przedstawił Zarząd Zieleni. Według niego, w 2021 roku zostanie wykonany projekt, prace budowlane rozpoczną się w 2022 roku, a zakończą latem 2023 roku. Obecnie teren między blokami, biurowcami i hotelem a linią kolejową przy ulicy Suwak jest zaniedbany. "Docelowo ma stać się miejscem pełnym zieleni i estetycznej małej architektury, w którym będzie można odpocząć obok łąki kwietnej, na ławce lub leżaku, swobodnie przejechać rowerem, a nawet poopalać się na piasku" - zapewnia w komunikacie ratusz.

Ścieżka rowerowa połączy trzy dzielnice

Na terenie parku o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych pojawią się alejki z nawierzchni mineralnej i ścieżka rowerowa. "Kluczowe jest pogodzenie potrzeb różnych grup mieszkańców, a jednocześnie zadbanie o ich bezpieczeństwo, dlatego alejki i ścieżka rowerowa będą wyraźnie rozdzielone żywopłotem z krzewów liściastych. Usunięte zostaną pozostałości po ogródkach działkowych – ogrodzenia, fundamenty i stara altana letniskowa" - wymieniają urzędnicy.

Alejki nowego parku zostaną wykonane z nawierzchni mineralnej. Okoliczni mieszkańcy będą mieć ułatwione zejście do parku z budynków położonych nieco wyżej, a osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z pochylni. Po spacerze będzie można odpocząć na jednej z 60 ławek, drewnianych leżakach czy hamakach. Cały park zostanie oświetlony z wykorzystaniem fotowoltaiki i mając na względzie ograniczenie zanieczyszczenia światłem.

Ścieżka rowerowa z nawierzchni bitumicznej połączy trzy dzielnice – Ursynów, Mokotów i Ochotę. Będzie zaczynała się przy ul. Suwak, w pobliżu stacji PKP Służewiec, a kończyła przy Woronicza. Rowerzyści będą mogli skorzystać ze stojaków rowerowych i wiat.

Park Suwak - mapkaUM Warszawa

Drzewa, krzewy i ogrody deszczowe

Ratusz podkreśla, że bardzo istotnym elementem nowego zagospodarowania tego terenu będzie zieleń. W planach jest posadzenie 50 drzew (w tym 25 owocowych), o obwodach 16 i 18 cm. "Pojawią się m.in. klon polny, klon tatarski, lipa drobnolistna, głogi dwuszyjkowy i szkarłatny, jarząb szwedzki i pospolity, ozdobne odmiany jabłoni, czereśnia ptasia. Kwitnące drzewa owocowe będą cieszyły oczy mieszkańców, ale również stanowiły źródło pożywienia dla ptaków późną jesienią i wczesną zimą" - wymienia ratusz.

Na powierzchni 4200 metrów kwadratowych posadzone zostaną krzewy, m.in: derenie, forsycje, ligustry, irgi, hortensje, wiciokrzewy, jaśminowce, róże, lilaki i pęcherznice. A na 3000 metrach kwadratowych pojawią się byliny i trawy. "Przewidziano, m.in. marzankę wonną, konwalię majową, bodziszka, barwinka czy dzwonki szerokolistne. Z traw ozdobnych pojawią się: śmiałek darniowy, trzcinnik leśny i proso rózgowate. Warto podkreślić, że w parku wysiana zostanie łąka kwietna, która będzie oazą dla zapylaczy – koszenie w tym miejscu zostanie ograniczone do niezbędnego minimum" - zapewnia urząd.

Naturalne zagłębienia terenu zostaną zagospodarowane w formie ogrodów deszczowych, które obsadzone będą roślinnością dostosowaną do warunków okresowego zalewania. Osoby, które interesują się przeszłością Służewca, będą mogły dowiedzieć się więcej z tablic informacyjnych, których treść będzie nawiązywać do powojennej historii tego dawniej rolniczego obszaru, zaczynającej się w 1951 roku, gdy rząd PRL podjął decyzję o utworzeniu tzw. Służewca Przemysłowego.

Inicjatywę stworzenia Parku Linearnego Suwak zgłosiło stowarzyszenie "Lepszy Służewiec". Pomysł od początku wspierał Zarząd Zieleni Warszawy. Jest on również popierany m.in. przez Fundację "Rodzic w mieście".  Park budowany będzie w ramach zadania inwestycyjnego "Parki linearne", na które Rada Warszawy przyznała 8 milionów złotych.

Informowaliśmy o otwarciu Parku Zachodniego w Warszawie: