Tech

Bruce (Xiaoyu) Liu zwycięzcą XVIII Konkursu Chopinowskiego

Bruce (Xiaoyu) Liu zwycięzcą XVIII Konkursu Chopinowskiego

Bruce (Xiaoyu) Liu, pianista z Kanady wygrał XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener ogłosił decyzję jury w nocy ze środy na czwartek.

Obrady jurorów trwały wyjątkowo długo. Pierwotnie ogłoszenie wyników zaplanowano na godzinę 23.30. Ale werdykt ogłoszono dopiero po godzinie 2.

Bruce (Xiaoyu) Liu - kim jest zwycięzca Konkursu Chopinowskiego 2021

Jak czytamy na stronie NIFC, Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 roku w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona.

Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem. Dał serię koncertów z China NCPA Orchestra. Ostatnio odbył też dwie trasy po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

Lista laureatów 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń wyróżniło ośmioro pianistów:

I nagroda – Bruce (Xiaoyu) Liu (Kanada)II nagroda ex aequo – Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia)II nagroda ex aequo – Kyohei Sorita (Japonia)III nagroda – Martin Garcia Garcia (Hiszpania)IV nagroda ex aequo – Aimi Kobayashi (Japonia) IV nagroda ex aequo – Jakub Kuszlik (Polska)V nagroda – Leonora Armellini (Włochy)VI nagroda – J J Jun Li Bui (Kanada)

Przesłuchania finałowe trwały poniedziałku do środy. Każdy uczestnik zagrał jeden z koncertów Fryderyka Chopina: e-moll op. 11 lub f-moll op. 21. W pierwszym etapie rywalizowało 87 pianistek i pianistów, w tym 16 osób reprezentujących Polskę. Do drugiego etapu przeszło 45 osób, w trzecim rywalizowały 23 osoby.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbył się po raz osiemnasty. Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 1927 roku. Od tego czasu odbywa się regularnie co pięć lat. Rytm został zakłócony tylko dwukrotnie: drugą wojną światową i pandemią COVID-19. Jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie.

Bruce (Xiaoyu) LiuLeszek Szymański / PAP