Tech

Dworzec Zachodni: w grudniu otworzą kolejny peron i kładkę od strony Tunelowej

Dworzec Zachodni: w grudniu otworzą kolejny peron i kładkę od strony Tunelowej

Kolejarze podsumowali postępy modernizacji Dworca Zachodniego. Trwają prace na peronach i budowa zadaszenia. Kilkanaście metrów pod stacją drążony jest tunel, którym w przyszłości pojadą tramwaje. Jeszcze w grudniu dla pasażerów zostanie udostępniony peron 6. oraz wyremontowana kładka od strony Tunelowej.

W ramach inwestycji powstają dodatkowe perony, a wszystkie platformy, także istniejące, będą zadaszone. Na placu budowy wyrasta konstrukcja nowej hali, sięgająca już kilkunastu metrów wysokości. Wykonawca prowadzi też montaż torów, rozjazdów i urządzeń sterowania ruchem. - Każdego dnia na tej budowie następują zmiany. To ogromne przedsięwzięcie logistyczne wymagające zaangażowania wielu inżynierów i pracowników. Wykonywane "pod ruchem". Warto pamiętać, że stacja Warszawa Zachodnia jest w pierwszej piątce najważniejszych stacji kolejowych w Polsce z ogromnym ruchem pasażerskim - powiedział w piątek sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel.

Ogromny dach pokryją panele fotowoltaiczne

Kolejarze opisywali w piątek, że aktualnie na peronach montowane są gabloty, ławki i tablice informacyjne. Obok wysokiego zadaszenia ustawiane są elementy niższych wiat - przedłużenie hali peronowej. Zaawansowane jest przygotowanie peronów numer 6, 7 i peronu numer 8, czyli nowego dodatkowego peronu od strony Woli.

Dach hali jest wykonany w 30 procentach. Konstrukcje wysokiego zadaszenia widać już nad trzema budowanymi peronami. Na 27 filarach wykonawca układa kolejne elementy. - Konstrukcja stalowa waży już dwa tysiące ton. Wewnątrz są świetliki z zamontowanymi ogniwami fotowoltaicznymi. Dzięki temu stacja w 30 procentach zasilana będzie dzięki energii pozyskiwanej ze słońca - powiedział Jakub Tomkiewicz, dyrektor kontraktu z firmy Budimex. Panele fotowoltaiczne mają powierzchnię 12 tysięcy metrów kwadratowych - to powierzchnia bliska dwóm boiskom do piłki nożnej. Jak zaznaczają kolejarze wewnętrze przestrzenie uzupełni również naturalne światło dzięki świetlikom. W obszarze stacji zaplanowano zielone przestrzenie z krzewami.

Postępy przy przebudowie Dworca ZachodniegoRafał Guz / PAP

Podróżni skorzystają z pierwszego nowego peronu Warszawy Zachodniej już w grudniu. To peron numer 6. Jak zapewnia prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ireneusz Merchel "co miesiąc sukcesywnie 7. i 8. peron będzie oddawany do eksploatacji". W grudniu do dyspozycji pasażerów zostanie też oddana kładka dla pieszych. - Oddanie kładki umożliwi przejście z ulicy Tunelowej do starego układu części stacji oraz dojście na nowo otwierane perony - przekazał Jakub Tomkiewicz.

Pod stacją budują tunel tramwajowy

- Przebudowa stacji Warszawa Zachodnia rozpoczęła prace na warszawskiej średnicy. Największe kolejowe przedsięwzięcie w stolicy, realizowane z udziałem środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, prowadzone jest przy utrzymanym ruchu pociągów. Prace obok kursujących składów - to wyzwanie dla zarządcy infrastruktury i wykonawcy. Zależy nam, aby utrzymać jak najlepszą ofertę dla podróżnych i tworzyć jeszcze lepsze warunki komunikacji kolejowej w Warszawie i na trasach dalekobieżnych - powiedział Ireneusz Merchel.

Postępy przy przebudowie Dworca ZachodniegoRafał Guz / PAP

Na stacji powstaje też nowy układ torowy. Ułożonych zostało już 29 rozjazdów oraz blisko cztery kilometry nowych torów. Ustawiane są słupy i bramki dla rozwieszenia sieci trakcyjnej. W przygotowanej konstrukcji przejścia podziemnego - od peronu linii obwodowej do peronów 6, 7, 8 - wykonywana jest posadzka. W nowym budynku Lokalnego Centrum Sterowania (LCS) montowane są systemy i komputery do sprawnego prowadzenia ruchu pociągów.

Jak zaznaczył Ireneusz Merchel, "na budowie pracuje ponad 70 firm podwykonawców, ponad pół tysiąca osób i 150 jednostek sprzętu". Budowane są perony nr 6, 7 i nowy 8. Utrzymana jest dotychczasowa organizacja ruchu w obrębie stacji. Dojście jest zapewnione od strony Alej Jerozolimskich. Ze względu na budowę przejścia podziemnego czasowo wyłączony z eksploatacji jest peron na linii obwodowej. Pociągi od Warszawy Gdańskiej rozpoczynają i kończą bieg na przystanku Warszawa Wola.

Pod stacją, na głębokości blisko 15 metrów, powstaje także tunel tramwajowy. - My budujemy tunel, a to od miasta zależy, kiedy wybuduje sieć tramwajową i udostępni dla pasażerów. To jest inwestycja miejska - powiedział prezes PKP.

Postępy przy przebudowie Dworca Zachodniego

Modernizacja Dworca Zachodniego

Docelowo na Dworcu Zachodnim dla podróżnych będą zadaszone perony, ruchome schody, windy, system dynamicznej informacji oraz szerokie przejścia. Łatwiejsze będzie łączenie podróży w aglomeracji oraz dalekobieżnych z komunikacją miejską.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują za około dwa miliardy złotych netto projekt "Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia". Projekt ubiega się o współfinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Projekt nowego Dworca Zachodniego