Tech

EMA dopuściła szczepionkę Moderny dla dzieci w wieku 12 lat

EMA dopuściła szczepionkę Moderny dla dzieci w wieku 12 lat

Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła w piątek do użytku szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Moderna dla dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Ma być stosowana w taki sam sposób, jak u dorosłych, czyli w postaci dwóch dawek.

"Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA zalecił rozszerzenie wskazania do stosowania szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna o dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Szczepionka jest już dopuszczona do stosowania u osób w wieku 18 lat i starszych. Stosowanie szczepionki u dzieci w wieku od 12 do 17 lat będzie takie samo jak u osób w wieku 18 lat i starszych. Podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć (...) w odstępie czterech tygodni" - poinformowała EMA w komunikacie rozesłanym do przedstawicieli mediów.

Szczepionka Moderny dopuszczona dla dzieci w wieku 12 latShutterstock

Badania z udziałem dzieci

Jak informuje EMA, działanie preparatu Moderny przeanalizowano w badaniu z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Wykazało ono, że szczepionka powoduje porównywalną odpowiedź immunologiczną, jak w grupie wiekowej 18-25 lat. U żadnego z 2163 dzieci, które dostały prawdziwą szczepionkę, nie zaobserwowano objawów COVID-19. W grupie 1073 dzieci, która dostała placebo, objawy wystąpiły u czterech osób.

Na podstawie tych wyników EMA stwierdziła, że skuteczność preparatu Moderny u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych.